Egeli üretici pamuktan üzüme döndü

Pamuk fiyatlarında yaşanan gerileme, üreticiyi bu üründen uzaklaştırdı.

İzmir Ticaret Borsası’ndan (İTB) yapılan açıklamada, pamuk fiyatlarındaki gerileme sebebiyle üreticinin arazilerini bağ olarak değerlendirdiği belirtildi. Ege Bölgesi olduğu kadar, Türk ekonomisi için de büyük önem taşıyan çekirdeksiz kuru üzüm ve pamukta fiyatların seyri son dönemde ilginç bir boyuta ulaştı. Bölgedeki pamuk ekim alanları daralıp üretim gerilerken, çekirdeksiz kuru üzümde bağ alanları büyüdü ve üretimde ciddi artışlar yaşandı. Ocak 2000’den Ocak 2006’ya kadar geçen sürede inişli çıkışlı bir seyir izleyen pamuk-üzüm paritesinde zirve, 3.45 ile Ağustos 2001’de görüldü. Bu tarihten sonra tam tersi bir gelişme yaşandı. 2001 Ağustos ayında 3.45’e kadar çıkan parite, özellikle 2004 Eylül’den itibaren hızla düşerek 2005’in sonunda 1.19’a indi. Başka bir deyişle 2001 Ağustos ayında 1 kilogram pamukla 3.45 kilogram çekirdeksiz kuru üzüm alınabilirken 2005 Aralık sonunda bu rakam 1.19 kilograma geriledi.
İTB tarafından gerçekleştirilen rekolte tahmin çalışmalarına göre, 2005-2006 sezonunda Ege Bölgesi’ndeki pamuk ekim alanları yüzde 18.75 oranında azaldı. Geçtiğimiz sezon 176 bin hektar olan bölgedeki toplam pamuk ekim alanı, bu sezon 143 bin hektara kadar geriledi. Buna göre, son üç yıllık dönemde Ege’deki pamuk ekim alanları yüzde 37.75 oranında küçülmüş oldu. Yine İTB tarafından gerçekleştirilen çekirdeksiz kuru üzüm rekolte tahmin çalışmalarında ise, Ege bölgesindeki 820 bin dekarlık alanda gerçekleştirilen üretimin, 2005-2006 sezonunda 850 bin dekara yayıldığı belirlendi. Ege’deki çekirdeksiz kuru üzüm alanlarının büyüklüğü 1994 yılında sadece 643 bin dekardı. Bağ sahalarındaki bu artışa paralel olarak, 1995-96 sezonunda 179 bin ton olan üretim, 250 bin tonlara yaklaştı. 2005-2006 sezonu beklentisi ise 242 bin ton.
İTB Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Yemişçi, son 10 yıllık verilere bakıldığında, pamuk ekim alanlarında sürekli düşüş, bağ alanlarında ise artış görüldüğüne dikkat çekti. Bağ alanlarındaki artışın, diğer tarım ürünlerinden kaçıştan kaynaklandığına dikkat çeken Yemişçi, “Pamuğun azalması başlıca etken, çekirdeksiz kuru üzüm üretimindeki artıştır.” diye konuştu. Tarlasındaki pamukları söküp yerine bağ dikmek isteyen bir üreticinin, 3 yıl sonra ilk üzüm hasadını yapabildiğine dikkat çeken Yemişçi, “Ancak gerçek verimin alınması 4. ve 5. yıldan sonra gerçekleşiyor. Bu arada üretici, bağların arasına karpuz, kavun ya da domates ekerek geçiş döneminin zararını telafi etmeye çalışıyor” dedi.
Üretimdeki ciddi artışa rağmen, bölgedeki bağların sökülmesine gerek olmadığını da belirten Yemişçi, ürünü ihraç etme şansının bulunduğunu dile getirdi. Yemişçi, ABD’de çekirdeksiz kuru üzüm üretimindeki gerilemenin Türk ürünü için bir şans olduğunu ve önümüzdeki yıla da stoksuz girilebileceğine dikkat çekti.
Pamuk üretimindeki düşüşün ise endişe verici boyutlara ulaştığını anlatan Yemişçi, şunları söyledi: “Fiyat olarak tatmin olmayan üreticinin kaçışı hız kazandı. Bu kaçış durdurulamazsa, Türk tekstil sektörü de sıkıntıya girer. Çözüm primlerin zamanında açıklanmasında yatıyor. Elimizdeki veriler gösteriyor ki, geçen yıl pamuk için verilen 228 bin liralık prim hedefine ulaşmamış. Devlet para verdiği halde ekim alanlarının düşüşü engellenememiş.