Egemen Bağış darülaceze sakinlerine iftar yemeği verdi

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Darülaceze'de iftar yemeği verdi.

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Darülaceze’de iftar yemeği verdi. Yemeğe farklı dinlerin temsilcileri, çok sayıda sanatçı ve güreş milli takımı teknik heyeti ve sporcuları katıldı. Bağış, farklı din, ırk ve düşünceleri bir araya getiren Ramazan ayının önemine dikkat çekerek, “Alevisiyle, Sünnisiyle, Hristiyanı, Musevisi ile; Türkü, Kürdü, Zazası, Lazı, Arnavutu ile her birimize bu ülkede, bu sofrada yer var. Yeter ki birileri huzurumuzu bozmasın.” dedi. Bağış, darülacezenin eskiyen yataklarının değiştirilmesi için yardım çağrısında da bulundu. Yemeğe katılanlardan bir kısmı odaların düzenlenmesine katkı sağlayacakları sözünü verdi.

Darülaceze sakinleri bugün iftar yemeğinde Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Eşi Reyhan Bağış’ı ağırladı. Yemeğe Türkiye Hahambaşısı İshak Haleva, Süryani Kilisesi Patrik Vekili Yusuf Çetin ile sanatçılardan Ajda Pekkan, Ebru Gündeş; Türkiye güreş milli takımı teknik heyeti ve sporcuları; eski milli basketbolcu İbrahim Kutluay ve eşi Demet Şener ile çok sayıda davetli katıldı. Bakan Bağış ve eşi iftar öncesi çocuk yuvasını ziyaret ederek, çocuklara çeşitli hediyeler dağıttı.

İftarın ardından konuşma yapan Bağış, Ramazan ayının birleştiricilik özelliğine dikkat çekerek, “Bizi biz yapan değerler ortak paydalarda bir araya gelmemizdir. Hahambaşının ve sayın patriğin Somaliye yönelik çağrılarını gördük. Alevisiyle, Sünnisiyle, Hristiyanı, Musevisi ile; Türkü, Kürdü, Zazası, Lazı, Arnavutu ile her birimize bu ülkede, bu sofrada yer var. Yeter ki birileri huzurumuzu bozmasın.” şeklinde konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali ziyaretine yönelik eleştirileri yersiz bulduğunu belirten Bağış, özellikle yardım faaliyetlerinde aktif rol alan sanatçıların magazin basınınca eleştirilmesine de “Siz ne yaptınız?” sorusuyla karşılık verdi. Fatih Sultan Mehmet’in yardım konusundaki bir fermanını okuyan Bağış, “Hayır yapmayı belgelerle kurumsallaştırmış bir ecdadın torunları olarak biz yaşananlara duyarsız kalamayız.” dedi.

Bakan Bağış, darülacezedeki yatakların eskimiş olduğunu belirterek, imkanı olanlara da yardım çağrısında bulundu. Hahambaşı İshak Haleva, İbrahim-Demet Kutluay çifti, Ebru Gündeş, Ajda Pekkan başta olmak üzere davete katılanların bir çoğu yardım sözü verdi.

Bakan Bağış, İşçi Partili gençlerin Ortaköy’de bulunan Avrupa Birliği ofisine yönelik saldırısını da kınadı Gençlere değil, onları kışkırtanlara kızdığını belirten Bağış, “Onları dolduranlar utansın. O gençlere kızmıyorum, onları dolduranlara kızıyorum. Nasıl farklı inançlar birlikte bu ülkede yaşamışlarsa biz de öyle yaşamalıyız.” şeklinde tepkisini dile getirdi.