Eğer haber doğruysa Esed köşeye sıkıştı!

Hatay'dan Suriye'deki muhaliflere gönderilen sandıklarda neler vardı?

Suriye'ye uluslararası müdahalenin yüksek sesle konuşulmaya başlandığı bir dönemde Reuters haber ajansı, 400 ton askerî malzemenin Türkiye sınırından muhaliflere teslim edildiğini iddia etti.

Suriyeli muhalifleri kaynak gösteren ajans, Körfez ülkelerinin finanse ettiği silahların son 24 saatte Hatay'dan Suriye'ye geçirildiğini öne sürdü. Zaman'ın haberine göre çoğunluğunu omuzdan ateşlenen füze ve uçaksavarların oluşturduğu öğrenilen silahların, 20 TIR'la sınırdan geçirilerek çeşitli birliklere teslim edildiği savunuldu. Bu teslimatın iç savaşın başından beri muhaliflere bir seferde yapılan en büyük yardım olduğu belirtildi. Türk diplomatik kaynakları ise iddiaları yalanladı.

Zaman’ın ulaştığı üst düzey bir Türk Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Bizim genel Suriye politikamız belli. Biz sadece insani ve lojistik yardımda bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı. Reuters ise muhalif grupların çatı örgütü Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu’na bağlı Yüksek Askeri Konsey’in (YAK) silah teslimatını teyit ettiğini yazdı. Daha gelişmiş silahların da sınırı geçmek üzere beklediğini belirten YAK, Esed güçlerinin geçen çarşamba günü Şam yakınlarında gerçekleştirdiği kimyasal saldırıdan bu yana Türkiye’ye silah taşıyan uçak sayısında artış olduğunu iddia etti. Öte yandan Suriye devlet televizyonu, ülkenin büyük şehirlerinden Hama’nın valisi Enes Abdülrezzak Naim’in dün kentte düzenlenen bombalı saldırıda öldürüldüğünü bildirdi.