Eğitim-Bir-Sen’den internet kafe uyarısı

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Hasan Ekinci, okulların yarıyıl tatiline girmesi nedeniyle velileri, çocuklarını internetin zararlarından uzak tutmaları konusunda uyardı.

Sendika binasında eğitim çalışanları ve velileri ilgilendiren konular hakkında bir basın açıklaması yapan Sendika Başkanı Hasan Ekinci, öğrencilerin yarıyıl tatilini iyi bir şekilde değerlendirmeleri için bütün velilerin, çocuklarını kitap okumaları için yönlendirmesi ve teşvik etmesi gerektiğini söyledi.

Ders kitabı dışındaki roman, hikaye, şiir, deneme, inceleme, araştırma eserleri gibi kültür kitaplarının eğitimi destekleyici rolünün bilinenden çok daha büyük olduğuna dikkat çeken Ekinci, “En güzel karne hediyesi, dünyaca ünlü seçkin yazar ve düşünürlerimizden seçilmiş bir kitap setidir. 100 Temel Eser, bu manada olumlu bir seçmedir” dedi.

İnternetin bütün olumlu yönlerine, sunduğu bilgi kaynaklarına rağmen, şiddet, müstehcenlik, kötü alışkanlıklar gibi çok önemli konularda özellikle küçükler açısından büyük tehlike olmaya devam ettiğini ifade eden Ekinci, “Gazeteci Hrant Dink cinayeti de, internet ortamının olumsuz yönlerinden çocuklarımızı korumaya yönelik tedbirlerin bir an önce üretilmesinin ve uygulamaya konulmasının hayati önemde olduğunu bir kez daha göstermiştir. Uyuşturucuyla, kumarla, terörle, fuhuşla mücadele için nasıl çeşitli kurumlar ve birimler varsa, bu kurum ve kuruluşların bir benzerinin internet ortamı için tesis edilmesi bir zarurettir. Huzurlu, güvenli ve barış ortamı içinde bir hayat, denetimsiz mümkün değildir. İnternet ortamının her tür denetimden muaf olması gerektiği iddiasının, genç nüfusumuz üzerinde toplumsal barışı ve güven ortamını dinamitleyici bir sonuç doğurmasına fırsat verilmemelidir” diye konuştu.