Eğitim kurumları halk eğitimine açık olmalı

Mersin Milli Eğitim Müdürü Aziz Ersoy, "Eğitim kurumlarının tamamı, halk eğitimine açık olması gerekir" dedi.

Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü toplantı salonunda yapılan “İl Halk Eğitimi Planlaması ve İşbirliği Kurulu” toplantısında konuşan Ersoy, halk eğitiminin başarılı olması için, tüm birimler arasında koordinasyonun olması gerektiğine dikkat çekti.

Eğitimin, çok geniş bir alana yayıldığını ifade eden Ersoy, “Eğitim demek tek başına okulda verilen eğitim değildir. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde halk eğitimi çok önemli hale gelmiş ve değer verilmektedir. 21. yüzyıl bilgilerin çok hızlı değiştiği bir yıl olmuştur” diye konuştu.

Bilgi ve teknoloji alanındaki bilgilerin internet vasıtasıyla yayıldığını anlatan Ersoy, bilginin kitap haline gelmesi için 5 yıl gibi bir zamanın geçmesi gerektiğini kaydetti.

Ersoy, “Halk eğitimde en önemli iş, insana değişen şartlara göre bilgi verilmesidir. Asıl önemli olan burada, örgün eğitimdeki eksikleri tartışmak ve bu eksiklikleri halk eğitim yolu ile vermektir. Halk eğitiminde el becerilerini geliştirici çalışmalar yapılabilir. El becerileri keşke sandıkta durmasa. Halk eğitimde diğer bir iş ise, toplumun tüm dalları ve sektörleri ile ilişkiye girilmesidir. Sivil toplum örgütleri ve meslek odaları ile sıkı ilişkiye girmek gerekir. Devlet olarak görev anlayışımız, toplumun her kesimine hizmet götürmek olmalıdır. Her türlü sivil toplum ögütleri ve meslek odaları ile işbirliği ve iletişim içinde olmak gerekir.” diye konuştu.

Ulusal Eğitime Destek Projesi çerçevesinde yapılan çalışmalarında değerlendirildiği toplantıya Mersin Vali Yardımcısı İsmail Gündüz, Mersin Üniversitesi Tarsus Teknik Eğitim Fakultesi Dekanı Prof. Dr. Gürcan Ültanır, Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Mustafa Güler, İlçe Milli Eğitim ve Halk Eğitim Merkezi müdürleri ile okul müdürleri katıldı.