Egitim-Sen Baskani Bakan’i istifaya çagirdi

Egitim - Sen Genel Baskani Alaaddin Dinçer, dünkü olaylarda 18 kisinin yaralanmasindan dolayi Basbakan ve Milli Egitim Bakani'ni sorumlu tuttu.

Egitim – Sen, ‘Büyük Egitimci Yürüyüsü’ eyleminin ikinci gününde, sabah saatlerinden itibaren baskentte eylemlere basladi. Polisin yogun güvenlik önlemleri altinda Ziya Gökalp Caddesinde toplanan bin kadar sendika üyesi grup, oturma eylemi baslatti. Eyleme KESK Baskani Ismail Hakki Tombul ile Egitim-Sen Baskani Alaaddin Dinçer katiliyor.

Egitim Sen Genel Baskani Aladdin Dinçer, burada yaptigi açiklamada, dünkü olaylarda yaralanan 18 kisiden 2’sinin durumunun agir olduguniu belirterek, “Basbakan sadece su sikildigini söylüyor. Sayin Basbakan hastanelere gitsin, ugranilan saldiri basit bir su sikma eylemi mi, bir kere tanik olsun.” diye konustu.

Açiklamalari sik sik ‘Hükümet istifa’ sloganlari ile kesilen Dinçer, söyle devam etti: “Basbakan eylemimizi yasa disi ilan etti. Bu eylem yasa disi degil. Müdahale etmek ve mesrutiyetini tartismak yasa disi. Biz bu eylemi ulemalara mi soracaktik.”

Olaylardan ötürü Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik ve Ankara Valisi Kemal Önal’i suçlayan Dinçer, Çelik ve Önal’i istifaya davet etti.

Ankara’da sabah saatlerinde polis, Kizilay Ziya Gökalp Caddesi girisine panzerler yerlestirerek, caddeyi trafige kapatti. Sehrin önemli noktalarini kontrol altinda tutan polisin, sehre giris noktalarinda da eylemlere katilmak isteyen ögretmenlerin sehir merkezine girmelerini engelliyor.