Egitim-Sen eylemi sona erdi

Egitim Sen üyelerinin baslattigi ''Büyük Egitimci Yürüyüsü''nün ardindan Ziya Gökalp Caddesi'nde yapilan eylem, Sendika Genel Baskani Alaaddin Dinçer'in basin açiklamasi ile sona erdi.

Egitim Sen üyelerinin baslattigi ”Büyük Egitimci Yürüyüsü”nün ardindan Ziya Gökalp Caddesi’nde yapilan eylem, Sendika Genel Baskani Alaaddin Dinçer’in basin açiklamasi ile sona erdi. Kent merkezine girislerine izin verilmeyen sendika üyeleri de bulunduklari yerlerde yaptiklari açiklamalardan sonra dönüse geçtiler.

Sabah saatlerinde Ziya Gökalp Caddesi’nde toplanmaya baslayan Egitim Sen üyeleri, ”Insanca yasamak istiyoruz”, ”Ögretmen düsmani Bakan Çelik istifa”, ”Semdinli halki yalniz degildir”, ”Ögretmene uzanan eller kirilsin” seklinde sloganlar attilar. Egitim Sen üyeleri, zaman zaman ögretmen kimlikleri ve kalemlerini havaya kaldirarak, dün yasanan olaylari protesto ettiler.

Egitim Sen Genel Baskani Alaaddin Dinçer, burada yaptigi açiklamada, verdikleri mücadele sonucunda Ankara’ya girdiklerini, ”izinli degil, fiili miting” yaptiklarini söyledi.

”Ögretmenler çok Tayyiplere demokrasi ögretti, bu Tayyip’e de ögretecek” diyen Dinçer, ellerini havada çevirerek, ”Ampul Tayyip” diye tempo tutan Egitim Sen üyelerine, ”O hareketi yaparak, ulemalarini kizdirdiniz, bir sonraki mitingimiz karsisinda ulemalarina danisip tavir takinacak” diye konustu.

Dinçer, Kadiköy’den Ankara’ya 5 gündür yürüyen sendika üyelerinin, kendi taleplerinden daha önce halkin parasiz, demokratik, bilimsel, laik ve ana dilde egitim hakkini savunduklarini kaydetti.

Ankara disindan gelen arkadaslarinin bir bölümünün kente girdigini, giremeyenlerin de bulunduklari yerlerde yaptiklari açiklamalarla illerine dönmeye basladiklarini bildiren Dinçer, söyle konustu:

”10 gündür yürüttügümüz mücadele amacina ulasmistir. Sira 17 Aralik’taki, KESK’in, emek ve meslek örgütleriyle yapacagi ‘Demokratik devlet, halk için bütçe’ eylemini örgütlemeye geldi. KESK’li arkadaslarimiza öneriyorum. Basbakan’a sorsunlar o da ulemalarina sorsun, öyle karar versin. Ama biz eylemimizi nasil yapacagimiza kendimiz karar veririz. Kendi kararimizla eylemimizi burada bitiriyoruz.”