Egitim Sen üyeleri eylem yapti

ISTANBUL - Egitim Sen üyesi yaklasik 500 kisi, parasiz egitim talebi ile Beyoglu Tünel'den Taksim Meydani'na kadar yürüyüs düzenledi.

Istiklal Caddesi boyunca yürüyen Egitim Sen üyeleri, AK Parti ve Basbakan Recep Tayyip Erdogan aleyhinde sloganlar atti. “AKP halka hesap verecek, Semdinli halki yalniz degildir, parasiz egitim parasiz saglik” seklinde slogan atan grup, Taksim Meydani’na yürümek istedi. Ancak çevik kuvvet ekipleri caddenin girisini zincir seklinde kol kola girerek göstericilerin meydana girmesine izin vermedi. Bunun üzerine Istiklal Caddesi’nin girisinde basin açiklamasi yapan Egitim Sen Baskani Alaattin Dinçer, yarin Kadiköy Meydani’ndan yürüyüslerine devam edeceklerini söyledi. Dinçer, otobüslerle Kocaeli’ye vardiktan sonra çevre illerden gelen Egitim Sen üyeleri ile birlikte Ankara’ya hareket edeceklerini dile getirdi. Dinçer, 26 Kasim’da tüm Türkiye’deki Egitim Sen üyelerinin katilimi ile büyük bir gösteri düzenleyecekleri açikladi.

Bu arada, 24 Kasim Ögretmenler Günü’nde protesto gösterisi yapmayi tercih eden Egitim Sen üyeleri, Istiklal Caddesi’nde protesto yürüyüs gerçeklestirdi. Protesto gösterisinin gerçeklestirildigi Istiklal Caddesi’nde Beyoglu Belediyesi’nin kaldirim çalismalari ve IGDAS ekiplerinin kazi çalismalari birlesince vatandaslar yürümekte zorlandi. Yagmurun da etkisi ile caddede çamur birikintileri olustu. Egitim Sen üyelerinin de kalabalik bir sekilde caddeye girmesi vatandaslar için iskenceye dönüstü. Protestocu grubun tüm caddeye yürüyerek kapatmasi ayrica kaldirim çalismalari nedeni ile vatandaslar adim atacak yer bulamadi.

Basin açiklamasinin ardindan grup, olaysiz bir sekilde dagildi.