Eğitim Sen yurt genelinde çalışmalar yapacak

Eğitim Sen okullarda şiddet konusu ile ilgili kapsamlı bir çalışma yürütecek. 3 Nisan'dan itibaren Eğitim Sen üyesi öğretmenler, derslerinde en az 10 dakika toplumsal şiddetin neden ve sonuçları üzerine öğrencilere bilgi verecek.

Artışların eğitim sistemi için büyük tehlike arzettiğini belirten Eğtim ve Bilim Emekçileri Sendikası Isparta Şube Başkanı Zühtü Altıntaş, şiddet olaylarının başlıca sebebinin toplumdaki gelir adaletsizliği ve yoksullaşma oranının artması olduğunu söyledi. Eğitim Sen okullarda şiddet konusu ile ilgili kapsamlı bir çalışma yürütecek.

Okullarda şiddet olaylarının artmasında Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm yetkililerin ve toplumun tüm kesiminin sorumluluğu olduğunu belirten Altıntaş, bu olayların eğitim yuvalarını sarmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Şiddet olaylarını geleceğe yönelik bir tehdit ve önemli bir uyarı olarak algılanması gerektiğini vurgulayan Altıntaş, “Günümüzde öğrencilerin mafya dizileri, aksiyon, macera, gerilim, korku türünde filmleri izlemeyi tercih etmesi, yine kafelerde savaş ve dövüş oyunlarının gençler tarafından öncelikle tercih edilmesi anlamlıdır.” dedi. Bu sorunu çözmenin uzun vadeli eğitim politikalarıyla olacağını ifade eden Altıntaş, kültürel ve sosyal yönden tatmin edecek alt yapı çalışmalarının hızlı bir biçimde hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu şiddet olayları kapsamında 3 Nisan’dan itibaren Eğitim Sen üyesi öğretmenler, derslerinde 10 dakika toplumsal şiddetin neden ve sonuçlarına yönelik öğrencileri bilgilendirecek. Öğretmenler, varolan şiddet dalgasının ortadan kalkması için çaba verecek. Ayrıca öğretmen, öğrenci ve velilwere yönelik olarak 22- 23 Nisan tarihleri arasında yaşanan şiddet olayları ile ilgili bildiri dağıtılacak.Okullara da rehberlik desteği olarak broşür hazırlanıp gönderilecek. Sendika, Türkiye çapında da okulda şiddet konulu kapsamlı bir anket çalışması yapacak.