Eğitim-Sen’in kampanyasına AK Parti’den eleştiri

Antalya'nın Serik ilçesinde Eğitim-Sen, 'Genel Sağlık Sigortası (GSS)'na hayır' kampanyası başlattı.

Eğitim-Sen’in bu girişimine iktidar partisi Serik teşkilatının tepkisi gecikmedi. Başkan Hasan Yıldırım, “Bunlar bazı siyasi partilerin uzantısı görünümünü taşıyor. Her şeye muhalefet ediyorlar.” dedi.

Sendika, yasanın kabul edilmesi halinde emeklilik ücretinin düşeceği, emeklilik yaşına gelinceye kadar emeklilik maaşlarını alamayacaklarını ve sağlık hizmetlerinde hastaların müşteriye, hastanelerin işletmeye dönüşeceği iddia edilen yazılı bir açıklamayı da halka dağıttı.

“Herkes için eşit, parasız, nitelikli sağlık istiyoruz. Sağlığımızdan daha önemli ne var. Bu nedenle Anayasa’ya göre sağlık her insan için tanınmış ve güvenceye alınmış bir haktır. Devlet içinde halkına eşit, parasız, nitelikli sağlık hizmeti sunmak temel bir yükümlülüktür. Ne yazıkki AK P hükümetinin sağlıkta dönüşüm projesi ile hakkımız gasp ediliyor.” diye halka seslenen sendika üyeleri hükümetin icraatlerini eleştirdi.

AK Parti Serik Teşkilat Başkanı Hasan Yıldırım, “Bunlar, hastanelerin birleştirilmesi olayına da tepki göstermişlerdi.” diyor.

Yıldırım, “Ne oldu şimdi. Sesleri çıkmıyor. Çünkü SSK’lı vatandaş icraattan memnun. ‘Allah razı olsun, bizi Antalya’ya gidip gelmekten kurtardınız’ diyenler var. Bir çok insan memnuniyetlerini ifade ediyor.” dedi.

Halkın herşeyi gördüğünü belirten Yıldırım, bu tip söylemlere vatandaşın prim vermeyeceğine inanıyor. Yıldırım, bu tür çıkışlarıyla sendikanın bazı siyasi partilerin uzantısı görünümü taşıdığını ifade etti.