‘Eğitim sistemi memur yetiştirme üzerine kurulu’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Türkiye'deki eğitim sisteminin mesleki eğitimden kopuk, memur yetiştirme üzerine kurulu olduğunu söyledi.

Türkiye İnşaat ve Tesisat Müteahhitleri İşveren Sendikası (İNTES) ile Türkiye Yol-İş Sendikası’nın ortaklaşa yürüttüğü Mesleki Eğitim ve Öğretim Sistemin Güçlendirmesi Projesi çerçevesinde Ankara Sheraton Otel’de “İnşaat Sektörü ve Mesleki Yeterlilikler Çözüm Arama Koferansı’ düzenledi.

Konfransa katılan Bakan Başesgioğlu, Türkiye’de istihdamla eğitim arasında ilişkide kopukluk olduğunu söyledi. Türkiye’de eğitim sisteminin memur yetiştirme üzerine kurulduğunu kaydeden Başesgioğlu, “Sayın Milli Eğitim Bakanımızın bu konuda çalışmaları olmasına karşın bu kopukluk halen devam ediyor. Ülkemizde artık girişimci kendi işini kurabilen inlara ihtiyaç var” diye konuştu.

Başesgioğlu, Türkiye’de mesleklerin akredite edildiği bir kuruma ihtiyaç olduğunu belirterek, Ulusal Mesleki Yeterlilik Kanunu ve Kurumu Yasa Tasarısı’nın, Başbakanlık’ta son çalışmalarının yapıldığını ve yakın bir süre içerisinde Meclis’e getirileceğini söyledi. Bu konuda en fazla sıkıntıyı yurtdışı müteahhitlik işleri yapan firmaların yaşadığını anlatan Başesgioğlu, bu firmaların yurtdışına götürmek istedikleri çalışanların mesleki akreditasyon belgesi sıkıntısı yaşadıklarını ifade etti.

Başesgioğlu, mesleki anlamda yapılacak planlamanın temelde bir insan planlaması olduğunu, bu nedenle Türkiye’de 10-20 yıl sonra yükselen ve kaybolan mesleklerin iyi tespit edilerek, planlamaların ona göre yapılması gerektiğini söyledi. Başesgioğlu, “Bu tür arama konferanslarında ve planlamalarında eğitim kurumlarına gelecekte şu mesleklerde ihtiyaç olacğını ve ona göre eğitim verilmesi istenecek. Hatta sanayiciyede şu formasyonda gelecekte çalışanlara sahip olacaksın denilecektir” şeklinde konuştu.

Bu arada, Fransa’da yaşanan olayları hatırlatan Başesgioğlu, Bakanlık olarak yasa çalışmalarında sosyal taraflarla sürekli diyalog ve görüş alış-verişi halinde oldukalarına işaret ederek, “Ülkemizde sosyal diyalog konusunda sevindirici gelişmeler var. Bu nedenle Türkiye’de Fransa ‘da yaşananlar yaşanmayacaktır. Çünkü Türkiye sorunlarını masanın etrafında çözmeyi başarmıştır” dedi.