‘Eğitimle kimsenin oynamaya hakkı yok’

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, "Üç beş yandaşa makam mevki vereceğim diye, iş vereceğim diye eğitim ile kimsenin oynamaya hakkı yoktur." dedi.

Cumhuriyet caddesindeki Türk Eğitim-Sen Bayburt şubesinde konuşan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, Türkiye’de bir takım olayların göz ardı edildiğini dile getirdi ve iktidara yüklendi. Türkiye’de kapkaç, gasp gibi olaylarla insanların can güvenliğinin kalmadığını belirten Özcan ‘Böyle bir ülkede yaşamanın mümkün olmayacağı düşünülmelidir’ dedi.

İktidarın eğitim politikalarını da eleştiren Özcan kendilerini sarı sendikacılıkla suçlayanların haksız olduğunu vurguladı. Eğitimin bir meslek olduğuna değinen Özcan “Üç beş yandaşa makam mevki vereceğim diye, iş vereceğim diye eğitim ile kimsenin oynamaya hakkı yoktur. Bu çelik de olabilir, teneke de olabilir, saç da olabilir. Hiç farketmez” dedi.

Eğitimdeki sorunları çözüm olarak yakından takip eden, öğreten bir eğitim sistemini öneren Özcan “Türk milletinin değerleri doğrultusunda, gelişen teknolojinin ışığında bir eğitim sistemi oluşturup 21. yüzyılın lider ülkesi Türkiye’yi oluşturalım. Bir ülkenin kalkınmışlığının temelinde eğitilmiş insan gücü yatar.’ dedi.

Okullardaki şiddete de değinen Özcan ‘ Ruh yok insanlarda, değerler yok, ideallar yok. Bir ülkede öğrenci öğretmenine salıdırıyorsa, bir ülkede yetiştirdiğin öğrenci bayrağını yırtıyorsa, bir ülkede yetiştirdin öğrenci milletin malına zarar veriyorsa paranı çalıyorsa, bir ülkede yetiştirdiğin insan cana kastediyorsa eğitim sisteminde mutlaka ve mutlaka aksaklık vardır. Biz bunlar için yola çıktık.’ dedi.