Eğridir’de kayıp 3 kişiden haber yok

Eğirdir Kaymakamı Halil Serdar Cevheroğlu, ''Eğirdir Gölü 480 kilometrekare. Şu ana kadar sadece 40 bin metrekare yer taranabildi'' dedi.

Cevheroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eğirdir Gölü’nde deniz bisikletiyle geziye çıkan ve daha sonra haber alınamayan 3 kişiyi arama çalışmalarına bugün de devam edildiğini hatırlattı.

Kaymakam Cevheroğlu, Jandarma Arama Kurtarma ekibinden 10, Isparta İl Afet Acil Durum Müdürlüğünden 7 ve Afyonkarahisar Sivil Savunma Bölge Müdürlüğünden 10 dalgıç olmak üzere toplam 27 dalgıcın gölde arama çalışmalarına katıldığını söyledi.

Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi’nden 12 Mart Cuma günü mesai bitiminde ayrılan üç gencin, aynı gün bir benzin istasyonundan saat 18.10’da alışveriş yaptıklarının belirlendiğini anlatan Cevheroğlu, gençlerin cuma akşamı Bedre Plajı’na geldiklerinin sanıldığını ifade etti.

Cevheroğlu, gençlerin burada mangal yaptıklarını, daha sonra da kendilerinden haber alınamadığını belirterek, şöyle konuştu:

”13 Mart Cumartesi günü plajda bulunan, kapıları açık ve teybi çalışır durumdaki aracın ihbar edilmesi üzerine jandarma bölgeye gidiyor. Araçta bir pantolon ve cebinde kredi kartları var. En son cep telefonu sinyali de 12 Mart Cuma gecesi saat 00.30’da Gelendost Hacılar köyünden alınıyor. O saatten sonra gençlerden haber alınamadı. Cumartesi günü saat 19.00’dan itibaren Jandarma ve Eğirdir Kovada Gölü Koruma Birliği (EKOBİR) timleri aramaya başladı. 14 Mart Pazar sabahı İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ve Afyonkarahisar Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü ekipleri de arama çalışmalarına katıldı. 16 Mart Salı sabahı ise Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri arama çalışmalarına başladı.

Arama çalışmaları gölün yanı sıra göl kenarlarında da sürdürülüyor. Göle kıyısı olan ilçelere de haber verildi, yani her bölgede arama çalışmaları devam ediyor. Bugün Aydın Jandarma Bölük Komutanlığından bir helikopter geldi. Göl üzerinde alçak uçuşla 2,5 saat arama yapıldı, maalesef sonuç alınamadı. Yerel balıkçılardan da yardım istedik, balıkçılarımız da özveri ile çalışıyorlar.”

Cevheroğlu, boğulma dışındaki ihtimallerin de değerlendirildiğini, savcılık soruşturmasının da sürdüğünü kaydetti.

Güvenlik kamerası görüntüleri, yakılan ateş, deniz bisikleti ve gölde bulunan, gençlerden birine ait olduğu tespit edilen polar montun gençlerin gölde kaybolduğunu işaret ettiğini vurgulayan Cevheroğlu, ”2 yıl önce de yine gölde kaybolan 3 gencin cesedi 15-16 gün sonra bulunabilmişti. Eğirdir Gölü 480 kilometrekare. Şu ana kadar sadece 40 bin metrekare yer taranabildi. Arama çalışmaları hafta sonuna kadar sürecek. Sonar cihazlarıyla da şüphelenilen her yerlere bakıldı” diye konuştu.

Isparta İl Afet Acil Durum Müdürü Muhammet Arabacı ise tapaları çıkarılan bir deniz bisikletinin ancak 150 metre kadar gidebildiğinin yapılan uygulama ile belirlendiğini kaydetti.

Isparta’nın Atabey ilçesi İslamköy beldesindeki Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi’nde çalışan Ümit Gökdere (26), Bilal Duran (29) ve Sever Özkan (26), hafta sonu tatili için Eğirdir’e gelmiş, burada kıyıda bir süre gölü seyreden gençler daha sonra kıyıya çekilmiş deniz bisikletini suya indirerek, göle açılmışlardı. Gençlerden haber alınamaması üzerine jandarmaya haber verilmiş ve arama çalışmalarına başlanmıştı.