Eker; ‘AK Parti iktidarı yasakları kaldırdı’

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker AK Parti iktidara geldikten sonra yasaklar, yolsuzluk ve yoksulluk alanında başarı sağladığını söyledi.

Diyarbakır`in Silvan AK parti İlçe Başkanlığı 1. Olağan Kongresi Bakan Eker`in katılmasıyla yapıldı.

Silvan AK Parti İlçe 1. Olağan Kongresi Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır Ak Parti milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı.

Kongrede konuşan AK Parti Milletvekili Cavit Torun, Türkiye’nin en büyük sorunun demokrasi, insan hakları, fikir ve düşünce özgürlüğü olduğunu söyledi. Torun, AK Parti iktidarının demokrasi kültürünün yerleşmesi için çaba gösterdiğini diledi.

Elektrik kesildiği için kongredeki konuşmasını elektrik kaçağı üzerine yapan Milletvekili İhsan Arslan ise “Kayıp ve kaçağı önleme programı düzenlendi ve TEDAŞ tarafından uygulanıyor. Amaç israfı ve kaçağı önleyip halka daha ucuz fiyatla elektriği vermektedir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de demokrasinin 3 kez galip geldiğini dile getiren Milletvekili Fehmi Uyanık, yerel televizyonların anadilde yayın yapmaya başlamasının demokrasinin galibiyeti olarak yorumlayarak şunları konuştu: “Anadiller yerel televizyonların yayına başlaması demokrasinin zaferdir. Türkiye demokrasi üç kez galip gelmiştir. Menderes ve Özal döneminde. Şimdi de AK Parti demokrasiyi galibiyete taşıdı. Demokrasinin tekrar Türkiye’de galebe çaldığı için sevinçliyiz. Demokrasi bohçasının tam açmamakla birlikte elimizde gelen gayreti gösteriyoruz.”

Kongreye katılan AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Abdurrahman Kurt, AK Parti Diyarbakır Milletvekili İrfan Rıza Yazıcı, Cavit Torun, Fehmi Uyanık, İhsan Arslan konuşmasının ardından Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker kürsüye geldi.

AK Parti iktidara geldikten sonra yasaklar, yolsuzluk ve yoksulluk alanında başarı sağladığını dile getiren Bakan Eker, Türkiye’de bir şekilde herkesin karşılaştığı ancak bölgedeki insanların çok daha sıkıntı çekerek yaşadıklarımız yasakların kaldırıldığını belirtti. Yasakları kaldırmaya çalışırken, daha çok demokrasi, insan hakları, fikir ve düşünce özgürlüklerini hedeflediklerini aktaran Tarım Bakanı Eker, şöyle devam etti: “Bugün kimse çocuğuna koyduğu isimden dolayı takibata uğramamaktadır. Türkiye’de AK Parti iktidarı döneminde fikir ve düşünce hürriyetinden dolayı mahkumiyet yaşamamıştır, kimse mahkum edilmemiştir.”

Türkiye’nin Ak Parti iktidarından önce yolsuzlukların batağında krizden krize yuvarlandığının altını çizen Eker, “Gün geçmiyordu ki Türkiye bir banka kapatılmasın ve bunun yükü gariban vatandaşlarımıza yüklenmesin. Bu batan bankaların maliyeti 50 milyar dolardır. Bir şekilde bütün bu paralar çeşitli yollarla vergi ödeyenlerin sırtına yükleniyordu. AK Parti hükümeti döneminde bu tür yolsuzluklar yapanların yakasına yapıştık. Batırılan bankaların hesapları soruldu. Gerekli hesaplar soruldu ve bu paranın 11 milyar doları geri alındı. Bizim dönemde çok şükür banka batmadı. Demek ki biz bu şekilde çok ciddi bir şekilde yolsuzluklar mücadele etti. Bu mücadele devem edecektir” şeklinde konuştu.

Üçüncü olarak yoksullukla mücadele ettiklerini da anlatan Tarım Bakanı Mehdi Eker, 3 Kasım 2002 fakir fukaraya verilmesi gereken paraların bütçe açıklarına harcandığını belirtti. Kendi dönemlerinde fakir fukara fonuna 3 katrilyon aktararak güçlendirdiklerini de dile getiren Bakan Eker, “Bizim dönemimizde bırak bütçe açıklarında kullanılması 3 katrilyon fakir fukar para aktardık. Bu para ilaç, ekmek, kömür, fakir harçlığı, iş kurmak için sermaye oldu. Biz yoksullukla mücadele konusunda ciddi mesafeler aldık. Bu gün aşağı yukarı bütün vatandaşlarımız sosyal güvenlik şemsiyesi altına girmiş durumdadır. 12 milyon vatandaşımı yeşil kart istifade etmektedir” sözlerini kaydetti.

Gerek Bakan Eker gerekse milletvekillerinin konuşması sırasında elektrikler kesilince konuşmalar sık sık mikrofon aksaklığı yaşandı. Partililer ise “Bu bölge atla değil akla kalkınır” şeklinde slogan atarak DYP’ye gönderme yaptı.

Divan Başkanlığı’na AK Parti Bingöl Milletvekili Abdurrahman Anık getirildikten sonra AK Parti İlçe Başkanı Nedim Kılıçaslan’ın konuşmasının ardında mali bilanço kabul edildi.

Maddi durumu iyi olmayan ve eve ekmek götüremediğini söyleyen vatandaş, Cemil Bingöl Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Ekerden yardım istedi. Bakan Eker, vatandaşı yanına çağırarak sorununu dinledi. Daha sonra cebinden çıkardığı 50 YTL mağdur vatandaşa verdi.

Tek liste halinde gidilen kongrede 400 delegenin oyunu alan Nedim Kılıçaslan yeniden Silvan AK Parti İlçe Başkanlığı’na seçildi.