Ekinci tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

Edirne Gümrükleri ve Muhafaza eski Başmüdürü İbrahim Halil Ekinci, ikinci duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kapıkule Sınır Kapısı’na yönelik gerçekleştirilen “rüşvet” operasyonu kapsamında tutuklanarak cezaevine konan Edirne Gümrükleri ve Muhafaza eski Başmüdürü İbrahim Halil Ekinci, ikinci duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Ekinci’nin avukatı Vehbi Kahveci, müvekkilinin geçici görevle gittiği Ankara’dan bu olayla ilgili ifade vermek için geldiği Edirne’de tutuklandığını belirterek, müvekkilinin işlemediği bir suçtan tutuklu bulunduğunu söyledi.

Ekinci’nin bel kayması rahatsızlığının tekrar başladığını belirten Kahveci, “Müvekkilim bel kaymasından dolayı geçmişte tedavi olmuştur. Bu rahatsızlığının yeniden ortaya çıkması nedeniyle, cezaevinde de tedavisi mümkün olmadığından tahliyesini talep ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti ise, Ekinci’nin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

Halil İbrahim Ekinci, Edirne Emniyet Müdürlüğü tarafından Kapıkule’de free shop mağazaları çalışan ve sahipleri ile polis ve gümrük görevlilerine yönelik düzenlenen operasyonlardan sonra ”rüşvet almak” iddiasıyla 16 Ocak 2006 tarihinde tutuklanarak Edirne Kapalı Cezaevi’ne konmuştu.