Ekonomi dersininde ‘Ayşe Teyze’ örneği

Görev süresi yarın dolan Süreyya Serdengeçti’nin yerine Merkez Bankası Başkanlığı'na ataması kararlaştırılan Doç. Dr. Erdem Başçı'nın öğrencilik ve öğretim üyeliği yılları ilginç özellikler taşıyor.

1983 yılında mezun olduğu TED Ankara Koleji’ndeki yıllıkta, mantığının kabul etmediği noktalara kesinlikle itiraz etmesi ve aktörlük yeteneği ile anılan Başçı, Bilkent Üniversitesi’nde hocalık yaptığı dönemde dersleri örneklerle anlatması ile biliniyor. Öğrencileri, Erdem Başçı’nın konuların iyi anlaşılması için ekonomi derslerini güncelleştirerek anlatmayı sevdiğini, sık sık ‘Ayşe teyze, Mehmet amca’ örneklerini kullandığı belirtiyor.

Zaman’ın Merkez Bankası Başkanlığı’na, başkan yardımcısı Doç. Dr. Başçı’nın atanacağını duyurmasının ardından, üniversiteden arkadaşları, bankanın yeni patron adayını anlattı. Üniversitede beraber okuduğu arkadaşları, Başçı’nın öğrenim süresi boyunca mütevazı ve yardımcı olma özellikleriyle dikkat çektiğini kaydediyor. Türkiye Elektrik İletim’de şube müdürü olan sınıf arkadaşı Maksut Bıyık, Başçı ile fizik ve kimya laboratuvarında beraber deneyler yaptıklarını belirterek, “Ben Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ne Rize’den gelmiştim. Okulda kolejliler, Anadolu liseliler ve taşralılar gibi ayrımlar yapılırdı. Ancak Erdem Bey’de böyle bir ayrım söz konusu değildi. Son derece mütevazı ve insancıl özellikleri olan biriydi.” diyor. Bıyık, ‘süper derecede bilgili’ olarak nitelediği Erdem Başçı’nın, Merkez Bankası gibi bir kurumun başına gelmeyi hem kişilik hem de bilgi birikimi açısından hak ettiği görüşünde. Bıyık, Başçı’nın en ilginç özelliğini ise ‘çok iyi bir dinleyici’ sözleriyle anlatıyor: “Kendisine çok saçma gelecek fikirleri bile nezih bir şekilde dinler, sonucunu beklerdi. Ancak sonuçta uygun bir üslupla kendisine mantıklı geleni mutlaka söylerdi.” Başçı’nın maddi durumunun ortanın üzerinde olduğunu belirten Bıyık, “Buna rağmen çok alçakgönüllüydü. Okula otobüsle gelip giderdi.” diye konuşuyor. Hocaları da Başçı’nın öğrencilik yıllarında çalışkan kimliğiyle ön plana çıktığını belirtiyor. Laboratuvar derslerine giren fizik hocası, Merkez Bankası’nın yeni başkan adayını “Meseleleri çabuk kavrardı ve yeni açılımlar kazandırırdı.” sözleriyle anlatıyor. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü’nü şeref derecesiyle bitirmenin ‘süper bir zeka’ gerektirdiğini söyleyen başka bir hocası da Başçı’nın sakin kişiliğine dikkat çekiyor.

Uzmanlığı para politikası

1995 yılından bu yana Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışan Erdem Başçı, 1999 yılında YÖK’ten doçent unvanı aldı. Başçı’nın araştırma yaptığı ve ders verdiği konular, para iktisadı, finansal iktisat, makro iktisat kuramı ve matematiksel iktisat. Başçı, İngiltere’deki York Üniversitesi’nde 1999’da misafir öğretim üyesi olarak dersler verdi ve uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sundu. Ayrıca Türkiye ekonomisi üzerine çalışmalar yayımladı. Hem TED hem ODTÜ’de Devlet Bakanı Ali Babacan ile aynı dönemde eğitim gördü. Babacan’ın bakanlığı döneminde danışmanlığını yaptı. 2003’te Merkez Bankası Başkan Yardımcısı oldu. Başçı, Avrupa Birliği sürecinde Merkez Bankası’nın dış ilişkilerini de yönetiyordu. Master çalışmasını İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üzerine yapan Başçı, doktora tezini kurumlar vasıtasıyla kaynak dağılımı ile ilgili hazırladı.