Ekonomi en parlak günlerini yaşıyor

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye ekonomisinin bugün söylenenlerin tam tersine en sağlıklı, en parlak günlerini yaşadığını söyledi.

Unakıtan, “Piyasalar son günlerde dalgalıymış. Bizim sistemimiz dalgalı kur esasına göre yapılıyor. Hem dalgalı kur olacak hem de dalgalanmayacak. Böyle bir şey olabilir mi, kurun adı dalgalı, manası dalgalanır. Herkes hesabını iyi yapmak mecburiyetinde, yoksa dalgalı kur karşısında dalgalanır gidersin. Şimdi adamın geliri Türk Lirası, dolar ile borçlanıyor. Sonra dolar yükseldi mi yandım, yanarsın tabi. Kimse bu verileri gözönüne alarak Türkiye’nin ekonomisinin sağlıksız olduğuna yorumlamasın” dedi.

AK Parti’nin, Çanakkale 18 Mart Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen 2. Olağan İl Kongresi’ne katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye ekonomisinin bugün söylenenlerin tam tersine en sağlıklı en parlak günlerini yaşadığını söyledi. Bakan Unakıtan, pyasaların dalgalanması sonrası hükümete yapılan eleştirilere bir anlam veremediğini kaydetti.

Unakıtan, “Piyasalar son günlerde dalgalıymış. Bizim sistemimiz dalgalı kur esasına göre yapılıyor. Hem dalgalı kur olacak hem de dalgalanmayacak. Böyle bir şey olabilir mi, kurun adı dalgalı, manası dalgalanır. Eğer bu dalgalanma karşısında kim dalga geçerse hapı yutar. Herkes hesabını iyi yapmak mecburiyetinde, yoksa dalgalı kur karşısında dalgalanır gidersin. Şimdi adamın geliri Türk Lirası, dolar ile borçlanıyor. Yapma babacım kaç kere söyledik böyle yapmayın. Sonra dolar yükseldi mi yandım, yanarsın tabi. Kimse bu verileri gözönüne alarak Türkiye’nin ekonomisinin sağlıksız olduğuna yorumlamasın. Türkiye ekonomisi en sağlıklı günlerini yaşıyor. Çünkü biz öyle büyük reformlar yaptık ki, bunu da kolay kolay bozamazlar. Yani bu sistemi bozmaları için artık, özel ihtisas yapmaları lazım” diye konuştu.

Daha düne kadar eski Türk Lirası olarak 65 katrilyon vergi toplanırken, kendisinin 146 katrilyon topladığı örneğini veren ve hükümet olarak bugüne kadar yaptıkları işlerin haklılığını esprili bir şekilde anlatan Bakan Unakıtan, halkın istemesi halinde bu milletin sevmesi ve istemesi halinde vergisini ödediğini, devlete yardım etmek için elinden geleni yaptığını kaydetti.

Unakıtan, “Tek şart olarak bu milletin devletine inanması ve güvenmesi, paranın nereye harcandığını bilmesi gerekir” dedi. Kandisinin her ay çıkıp şu parayı buraya harcadığını açıkladığını, millete hesap vermek için buralara geldiklerini ifade eden Unakıtan, “Bankaları hortumlayanlardan alınan malların satışını TMSF yapıyor. Satışlardan elde edilen paraları ben topluyorum. TMSF Başkanı ‘Başbakana gidip satışı biz yapıyoruz. Paraları Maliye Bakanı alıyor’ demiş. Alırım tabi hem de kuruşu kuruşuna sayarak alırım, çünkü o milletin parası” diye konuştu.

Tek liste halinde gidilen AK Parti Çanakkale İl Kongresi’ne Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Bülent Gedikli, Akif Gülle ve bölge milletvekilleri katıldı.