Ekonomik ve siyasi istikrara güvenen Pepsico Türkiye yatırımlarını artıracak

Pepsico İçecek'in Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Tulpar, Türkiye'nin ekonomik ve siyasi anlamda istikrarlı bir görünüm ortaya koyduğunu vurguladı.

Pepsico İçecek’in Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Tulpar, Türkiye’nin ekonomik ve siyasi anlamda istikrarlı bir görünüm ortaya koyduğunu vurguladı. Bunun hem yerli hem de yabancı firmaların lehine olduğunu kaydeden Tulpar, ülkede yatırımlarını artıracaklarını, marka satın alarak büyümeye gideceklerini dile getirdi.
Pepsico İçecek Türkiye Genel Müdürü Tulpar, 2011’in ilk üç ayını değerlendirdiği basın toplantısında hedeflerini de açıkladı.
Ocak-şubat-mart aylarında gazlı içecek alanında yüzde 13 büyüdüklerini anlatan Hüseyin Tulpar, piyasa payını en çok artıran firma olduklarını bildirdi. Tulpar, “Bu dilimde yüzde 66 büyüyen Lipton Ice Tea ile soğuk çay piyasasının yüzde 63 büyümesine önemli katkılar sunduk. Meyve suyu piyasası yüzde 11 büyürken, Tamek markalarımız bunun tam 3 katı fazlasıyla yüzde 33 oranında büyüdü.” dedi.
Pepsico’nun operasyonları bağlamında Türkiye’nin önemine değinen Tulpar, “Ülkemiz ekonomik olarak güçlü bir büyüme elde etti. İnsan kaynağı ve artan tüketimimiz içinde bulunduğumuz Pepsico Güneydoğu Avrupa Bölgesi için çok önemli bir alanda konumlanmamıza imkân tanıyor. Biz de Pepsico İçecek Türkiye olarak bu bölgenin odağında yer almamızın getirdiği artılardan faydalanmaya devam edip, şirketimizin yatırım ve geri dönüş alma konularında en iyi tercihlerden biri olduğunu ortaya koyacağız.” ifadelerini kullandı.
Pepsico İçecek Türkiye’nin kampanyalarından da söz eden Genel Müdür Hüseyin Tulpar, mobil promosyonda 5 senede 86 milyon paket dağıttıklarını duyurdu. Enerji tasarrufuna da önem verdiklerini belirten Tulpar, “Bir litre meşrubatın üretimi için yaklaşık yüzde 20 daha az enerji, yüzde 15 daha az su harcamaya başladık. Çorlu ve Adana fabrikamızda güneş enerjisini kullanmaya koyulduk.” açıklamasında bulundu.
Gazetecilerin “Türkiye’ye yatırımlar konusunda kaygılarınız söz konusu mu?” sorusuna Pepsico İçecek Türkiye Genel Müdürü, “Bir kaygı yok, ülkemiz eskiye oranla gerek ekonomik gerek siyasi anlamda istikrarlı. Bunun getirileri de elbette olacaktır.” karşılığını verdi. Pepsico’nun Türkiye operasyonuna ilgisinin artacağını savunan Hüseyin Tulpar, yeni kategoriler için organik büyüme ve satın almalarla enterese olduklarından bahsetti.
Büyük markaları ülkeye getirebileceklerini öne süren Tulpar, tüketimin fazla olduğu doymamış bir kategoriye odaklanacaklarına işaret etti.
Basın mensuplarının “Sektörün piyasa payı ve toplam tüketim oranı nedir?” sorusunu ise Tulpar, “Süt ürünleri dışında alkolsüz içecek pazarı yüzde 5 ila 10 arasında büyüdü. Toplam pazarın büyüklüğü 3,5 milyar iken senelik kişi başına 38 litre tüketim söz konusu.” diye cevapladı.