Ekrem Dumanlı yazdı: CHP’yi zorlayan meydanlar

İlginç bir durum; CHP büyük şehirlerde miting yapmıyor.

Hâlbuki meydanların nabzı İstanbul’da, Ankara’da ve İzmir’de bir başka atıyor. Ayrıca Türkiye genelinde alınacak oyların ana omurgası bu şehirlerde.
Anadolu’nun pek çok şehrinde durumunuz iyi olsa bile İstanbul’da yoksanız büyük sıkıntı yaşıyorsunuz. İstanbul 70 milletvekili çıkarıyor. Ankara’nın milletvekili sayısı 29, İzmir’inki 24 yani 550 vekilin 123’ü buralardan çıkıyor. Temmuzun sıcağında ülkeyi karış karış dolaşıp miting düzenlerken üç büyük şehri görmezden gelmenin doğru bir mantığı olamaz. En azından seçmen tabanına moral vermek için bu vilayetlerde büyük mitingler düzenlenir.

CHP niçin üç büyük şehirde miting düzenlemiyor? Parti yetkilileri bu soruya herhangi bir cevap vermiyor. Ancak pek çok kişinin inandığı teori şu: Cumhuriyet mitingleri bu üç şehirde yapıldı. Laiklik vurgusu bir hayli yoğun olan mitinglerin hepsine CHP de katıldı. Şimdi pek çok unsurun bir araya gelmesi ile düzenlenen Cumhuriyet mitinglerindeki kalabalık ile CHP ayrışmak istemiyor. Bir başka tabirle, o günlerde büyük medya desteği alan kalabalığın CHP’yi ne kadar destekleyip desteklemediğinin bilinmesi istenmiyor.

Cumhuriyet mitingleri AK Parti karşıtlığı üzerine yapılan ilginç bir ittifakın fotoğrafıydı. Yeni Şafak yazarı Kürşat Bumin, miting alanındaki izlenimlerini yazdı ve katılımcılar arasında Alevi topluluğunun çok büyük bir yekûn oluşturduğunu söyledi. Bilebildiğim kadarıyla Alevi derneklerince de tekzip edilmedi bu iddia. Şimdi Alevi adaylar değişik partilerde. Mesela AK Parti bünyesinde 5 Alevi aday bulunmakta. Tandoğan, Çağlayan ve İzmir mitinglerindeki kızgın topluluk ile Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) arasında çok belirgin bir işbirliği vardı. ADD Başkanı Şener Eruygur ile CHP lideri Baykal arasında bir görüşme yapıldığı basına yansımıştı. 2004’te iki darbe teşebbüsü yapmakla suçlanan emekli Orgeneral Eruygur iddiaları yalanlamadı; ancak sivil toplum kuruluşu adını verdiği ADD’nin başkanlığını yaptı ve mitinglerde CHP ile birlikte hareket etti. Bu mitinglere çok sayıda emekli asker ve onların yakınları da iştirak etmişti. Bunların tamamı CHP’li değil kuşkusuz…

Cumhuriyet mitinglerinin diğer büyük destekçisi, YÖK yönetimindeki üniversitelerdi. Sınav tarihini tehir edip otobüsler kiralayan ve öğrencileri mitinge katılmaya hararetle teşvik eden üniversite hocaları arasında aşırı siyasallaşma ve iflah olmaz bir AK Parti düşmanlığı göze çarpıyordu. Öte yandan psikolojik harp ve propaganda teknikleriyle ikna edilmiş topluluklara “Ülke elden gidiyor, Türkiye AB’ye peşkeş çekiliyor, ABD’nin güdümüne giriliyor” gibi sözler söyleniyor, aşırı ulusalcı duygular köpürtülerek öfke meydanlara yansıtılıyordu. CHP, bu kitlenin önemli bir parçasıydı ama tamamı değildi. O yüzden bugün CHP üç büyük kentimizde miting düzenleyemiyor. Böyle bir şey yaptığı takdirde mitinglerin fotoğrafları yan yana konacak ve gerçek ortaya çıkacak. AK Parti İzmir’de Cumhuriyet mitinginin yapıldığı alanda toplanınca iki fotoğraf yan yana kondu. Miting başlamadan önce çekilmiş AK Parti’nin meydan fotoğrafı, CHP’ye ümit verdi ve “Bakın, Cumhuriyet mitingi daha kalabalıktı” şeklinde açıklamalar yapıldı. Aynı mukayesenin CHP için yapılması kaçınılmaz. Belki de CHP için korkulan manzara bu!

Geçen pazar İstanbul tam bir şenlik havasındaydı. AK Parti, Kazlıçeşme’de bir milyonu aşkın insanla boy gösterdi. Saadet Partisi Çağlayan Meydanı’nı doldurdu; Cumhuriyet mitinginden daha kalabalık bir katılım vardı. Zaten bir gün önce Mehmet Ağar da aynı meydanda Cumhuriyet mitinginin Çağlayan karizmasını çizmişti. Pazar günü İşçi Partisi ve Türkiye Komünist Partisi bile meydandaydı. Bir tek CHP yoktu ortada. Belki de Cumhuriyet mitinglerinin yeterince ürün verdiğini, o mitingi düzenleyenlerden bir kısmının CHP’den milletvekili adayı olduğunu; dolayısıyla maksadın hâsıl olduğunu düşünüyorlar. Ama emin olun ki CHP’lilerin gönlünde “Keşke biz de büyük şehirlerde bir boy gösterebilseydik” düşüncesi yatıyor. Haksız sayılmazlar aslında.

EKREM DUMANLI