Ekrem Pakdemirli: Eğitim yapboz tahtasına döndü (Özel)

Eski Başbakan yardımcılarından Ekrem Pakdemirli, dershane ve etüt merkezlerinin kapatılmasıyla ilgili çalışmanın yanlış bir uygulama olduğunu söyledi.

Eski Başbakan yardımcılarından Ekrem Pakdemirli, dershane ve etüt merkezlerinin kapatılmasıyla ilgili çalışmanın yanlış bir uygulama olduğunu söyledi. Her gelen Milli Eğitim bakanının, eğitim sisteminde fazla tartışılmayan konuları uygulamaya koyduğunu belirterek, “Dershaneler kapatılırsa evlerde hocalar, çok daha büyük maliyetle ders vermeye başlayacaklar, çünkü burada bir arz talep var. Senin kapatman işi çözmüyor. Şimdi eğitimden çocuklarının yeterince feyiz alamadığını düşünen varlıklı aileler, özel öğretmen tutacak. Fırsat eşitsizliği böylece daha da artacak. Bu sayede dershaneleri, merdivenaltı tabir edilen yerlere sürükleyecek. Sıkıntı daha da büyüyecek. Eğitim, yapboz tahtasına döndü. Her gelen Milli Eğitim bakanı bir şeyler değiştirdi. Eğitim bu kadar sık değiştirilmez.” dedi.

Parası olan aileler çocuklarını dershaneye gönderirken diğerlerinin özel öğretmen tutma imkanı bulamayacağını vurgulayan Pakdemirli, “Öncelikle haksız rekabet artacak. Parası olan özel ders aldıracak, öteki aldıramayacak. Dershanelerde, dar gelirli gruplar bile taksitlendirmeyle çocuklarına okul dışı takviye ders aldırabiliyor. Bir kere semtlere göre bile okulların konumu, durumu değişiyor. Bu şartlarda nasıl bir fırsat eşitliği olacak? Okullarda ek ders mi verecekler? Bunun yerini dolduracak bir şeyler konulması lazım. Çorba içilmesini yasaklamakla olmaz, millet çorbasını yine içer.” şeklinde konuştu.