Ekşi: Davos skandalının bedelini ödedik

Oktay Ekşi Hürriyet'in değil de sanki İsrail gazetesi Haartz'in baş yazarı gibi esti gürledi. ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin aldığı kararı değerlendiren Ekşi, 'Davos skandalının faturası ödendi' dedi.

Ermeni Sokırımı iddialarının, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde onaylanmasını değerlendiren Hürriyet gazetesi baş yazarı Oktay Ekşi, “Davos’un fatursını ödedik” dedi.

Bu yorumunu, Dış İlişkiler Komitesi’nin Yahudi kökenli Başkanı Howard Berman’ın tasarının onaylanması için gösterdiği gayrete bağlayan Ekşi, Erdoğan’ın geçen yıl yapılan Davos zirvesine İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e gösterdiği tepki ve toplantıyı terk etmesini de bunun sonucu olduğunu söyledi.

“Geçen yılki meşhur “Davos” zaferimiz(!) vardı ya…” ifadeleriyle, Erdoğan’ın tüm dünyada günlerce konuşulan ve özellikle Orta Doğu ülkelerinde takdirle karşılanan çıkışını alaya alan Ekşi’nin yorumu şöyle: “Geçen yılki meşhur “Davos” zaferimiz(!) vardı ya… Hani Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İsrail Cumhurbaşkanı’na yedi cihanın gözü önünde, “Siz insan öldürmeyi iyi bilirsiniz!” diyerek terk ettiği Dünya Ekonomik Forumu toplantısı… İşte o skandalın bedelini ödedik.”