Ekvator Cumhurbaşkanı Rafael Correa Delgado Türkiye’ye geliyor

Ekvator Cumhurbaşkanı Rafael Correa Delgado, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geliyor.

Ekvator Cumhurbaşkanı Rafael Correa Delgado, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geliyor. 15-16 Mart tarihlerinde gerçekleştirecek ziyaret, Türkiye ile Ekvator arasında Cumhurbaşkanı seviyesindeki ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor.

    Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ile Ekvator arasında Cumhurbaşkanı seviyesindeki ilk ziyaretin gerçekleşeceği belirtilerek, "2009 yılında Ankara'da Büyükelçilik açan ve bu yıl başkent Kito'da büyükelçiliğimizin faaliyete geçtiği Ekvator ile ilişkilerimizin her alanda daha ileriye götürülmesi iki ülkenin de ortak hedefidir. Ziyaret sırasında imzalanacak çeşitli alanlardaki anlaşmalar, bu hedef doğrultusunda ilişkilerimizin ahdi çerçevesini güçlendirecektir." denildi.

    Cumhurbaşkanı Correa'nın Ankara'daki resmi görüşmelerin ardından temas ve incelemelerine İstanbul'da devam edeceği, bu tarihi ziyaretin, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha ileri boyutlara taşınmasına önemli katkılar sağlayacağı kaydedildi.