El çabukluğuyla 15 bilezik çaldılar

Büyükçekmece'de bir kuyumcuya gelen iki kadının el çabukluğu ile gerçekleştirdiği bilezik hırsızlığı herkesi şaşırttı.

Satıcının vitrinden 3’er, 5’er indirdiği bilezikleri inceleyen kadınlar, bileziklerin bir kısmını ceplerine koyarken bir kısmını da kuyumcuya geri verdi. Profesyonel tavırları ve el becerileri ile satıcıya hissettirmeden 15 adet bilezik alan hırsızlar, çantalarını da birer kalkan gibi kullanarak duvardaki güvenlik kamerasının görüş açısını kapatmaya çalıştı.
Kuyumcu dükkanına gelen orta yaşlarda iki kadın ve bir erkek yaklaşık 7 bin YTL değerinde bilezik alacaklarını belirterek kuyumcu Bahadır Kuş’tan vitrindeki bilezikleri indirmelerini istedi. Bir an için şaşıran Kuyumcu Kuş, iki kadın ve arkalarındaki erkeğin gerçekten alıcı olabileceğine inanarak bilezikleri 3’er 5’er göstermeye başladı. Etraflarını gözetleyen hırsızlar, yanlarındaki erkek şahsa ihtiyaç olmadığını düşünerek onu dışarı gönderdi. Daha sonra planlarını gerçekleştirmeye başlayan iki kadın kuyumcu tezgahını görüntüleyen kameranın açısını kapatmak için çantalarını tezgahın üzerine koydu. Kuyumcunun vitrinden indirdiği bilezikleri bazen kollarına takan bazen de toplu halde inceleyen kadınlar, aldıkları bileziklerin bir bölümünü el çabukluğu ile ceplerine koyarken bir kısmını da kuyumcuya geri verdi. Aynı işlemi birkaç kez deneyen kadınlar kısa sürede 7 bin 500 YTL değerinde bileziği ceplerine attı. Serin kanlı bir şekilde çalışan iki kadın dükkana girip çıkanları da hep göz ucuyla izledi. Hızlı hareketleri ile kuyumcu Bahadır Kuş’un adeta başını döndüren hırsızlar, dakikalarca incelediği bileziklerden 360 YTL’lik bir bilezik aldı. Kadınlar daha sonra “Yine geleceğiz” diyerek dükkandan ayrıldı. Becerikli hırsızlar dükkandan çıkarken kuyumcu Bahadır Kuş’a el sallamayı da ihmal etmedi.

Kadınların ayrılmasının ardından vitrindeki bileziklerde eksik olduğunu fark eden Bahadır Kuş, yaptığı sayımın ardından 15 bileziğin yerinde olmadığını anladı. Daha sonra güvenlik kamerası kayıtlarını izleyen Kuş, alıcı kılığındaki kadınların el çabukluğu marifetlerini görerek durumu emniyet güçlerine haber verdi. Görüntüleri izleyen ekipler, eşgalleri güvenlik kamerasından belirlenen hırsızları yakalamak için çalışma başlattı.

Başına gelenleri anlatan kuyumcu Bahadır Kuş “Kadınların bir anda ‘7 bin YTL değerinde bilezik alacağız’ demelerinden şüphelendim ancak çalacaklarını düşünmemiştim. Sonradan anladım ki gerçekten de hiç para vermeden dedikleri değerin üstünde bilezik almışlar.” diye konuştu. Mağazayı yeni açtığı için sigortası olmadığını belirten kuyumcu Bahadır Kuş, zararının büyük olduğunu söyledi.