‘El degmemis pazarlara giriyoruz’

ISTANBUL - Boyner Holding kuruluslarindan Beymen, yurtdisindaki ilk magazasini Misir'in baskenti Kahire'de açarak dünya markalarini Afrika sosyetesinin ayagina götürdü.

Türk gazetecilere açiklama yapan Boyner Holding Icra Kurulu Baskani (CEO) Cem Boyner, Kahire’ye kimse gelmeden geldiklerini belirterek, “El degmemis pazarlara açiliyoruz. Bizim için önemli olan bu.” dedi. Misir yatirimi için ‘Son dönemde yaptigimiz en dogru yatirim.’ ifadesini kullanan Boyner, yatirim karari alirken ‘Neden Kahire?’ diye soruldugunu ifade ederek, sunlari söyledi:

“Kendi komsularimiz varken ABD’ye gitmeyi hep macera olarak gördük. Avrupa ise ekonomik çöküste. Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti de çantada keklik degil. Çünkü müsterisi heyecanli degil. Zenginler, ama sakinler. Bize biraz Türkiye gibi heyecanli pazarlar lazim. Ekonomik klasi C ise B’ye B ise de A’ya atlamak isteyen pazarlar lazim. Bu yüzden Kahire’ye geldik.” Dünyanin önde gelen markalarinin gelmeye cesaret edemedigi bir zamanda kendilerinin Misir’a geldiklerini dile getiren Boyner, “Eger Dubai’de magaza açsaydik orada 50. olacaktik. Müthis bir servis verecek; ama akilda kalamayacaktik. Çünkü baskalari da orada. Kahire’de müthis bir basari gösterebilecegimize inandik. Bütün mesele açabilmekti.” diye konustu. Misir’da çok sikintili günler geçirdiklerini anlatan Boyner, ilk olarak gümrük duvarlariyla karsilastiklarini belirtti. Ancak geçen yildan bu yana Misir’in hizla dünyaya açildigini, bürokratik engellerin azaldigini dile getiren Boyner’in verdigi bilgiye göre, gümrük vergileri yüzde 80’den yüzde 40’a düsürüldü. Misir’a magaza açmalarini ‘dönüm noktasi’ seklinde niteleyen Boyner, burada henüz pazara girmelerine ragmen Kuzey Afrika’da üç ayri yerden yatirim teklifi aldiklarini açikladi. Libya, Cezayir, Fas, Ürdün ve Iran pazarlarini çok dikkatle incelediklerini kaydeden Boyner, “Kuzey Afrika’daki ülkeler Avrupa’yla bütünlesme ve liberallesme konusunda çok ciddi adimlar attilar. Bu ülkelerin buna benzer magazayi kaldiracak hem enerjisi hem de müsterisi var. Çok talep var. Iran’la da görüsüyoruz.” seklinde konustu. Türkiye’de 30 magazasi bulunan Beymen, iki yilda 5 bin metrekarelik 4 tane magaza açma planlari oldugunu bildirdi. Bu yerleri Bagdat Caddesi, Istinye Park, Nisantasi ve Izmir olarak siraladi.

Dünyaca ünlü 70 markanin ürünlerinin satisa sunuldugu Beymen Kahire magazasinin açilisinda Istanbul ve Kahire sosyetesi bulustu. Aralarinda Koç Holding Yönetim Kurulu Baskani Mustafa Koç’un esi Caroline Koç, Sedat Aloglu, Cem Duna, Cem Hakko, Ethem Sancak, Zeynep Çarmikli, Atil Kutoglu gibi is ve moda dünyasindan ünlü simalarin katildigi açilista perküsyon ustasi Burhan Öçal da gösterisiyle yer aldi. Günde ortalama 500 kisinin ziyaret ettigi magazada çalisan 200 personelin hepsi Misirli. Magazada prens ve prenses ziyaretleri de düsünülerek büyük metrekareli VIP odalari hazirlandi. Satilan 27 bin parça ürünün her biri için Arapça etiketler diktirildi.

‘K. Irak’ta yeniden ana oyuncuyuz’

Cem Boyner, Türkiye’nin Mart 2003’te TBMM’de reddedilen tezkereden sonra Kuzey Irak’ta kaybettigi inisiyatifi yeniden eline aldigini söyledi. Boyner, “Simdi K. Irak’ta yeniden ana oyuncu olduk. Bu bölge bizsiz yapamaz.” diye konustu. Boyner, performansini övdügü hükümetin yabanci sermayeyi cesaretlendirdigini dile getirdi. Boyner, “AK Parti oyun oynamiyor. Çok netler. Tüm kartlari açik. Lafi agzinda gevelemiyor. Bu da müthis cesaret veriyor. Ihaleler herkesin gözü önünde yapiliyor. ‘Sonuna kadar biz bu isi yapacagiz’ intibai veriyorlar. Hükümetin bakanlari Babacan, Unakitan gelen yabancilara ‘Türkiye müthis bir büyümenin içinde. Gel bu pastadan sen de payini al, bu firsati kaçirma’ diyorlar. Hükümet ‘biz burada is için variz’ mesajini çok güçlü veriyor.”