El ele tutuşan 40 ülkenin çocukları barış çağrısı yaptı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılışının 91'inci açılış yıl dönümü kutlamalarında, 40 ülkenin çocukları, Türk arkadaşlarıyla birlikte el ele tutuşarak barış ve kardeşlik mesajı gönderdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 91’inci açılış yıl dönümü kutlamalarında, 40 ülkenin çocukları, Türk arkadaşlarıyla birlikte el ele tutuşarak barış ve kardeşlik mesajı gönderdi.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Garnizon Komutan Vekili Jandarma Kıdemli Albay Surhi Tiryaki ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin, Heykel’deki Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayan 23 Nisan kutlamalarındaki coşku, Atatürk Stadı’nda yapılan gösterilerle doruğa ulaştı.

Stadyumdaki kutlamalar Vali Harput, Garnizon Komutan Vekili Tiryaki ve Başkan Altepe’nin, tören arabasıyla halkın ve öğrencilerin bayramını kutlaması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende, daha sonra günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar yapıldı.
23 Nisan’ın, dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olduğunu belirten Bursa Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, “23 Nisan, dünya çocuklarının buluştuğu, kaynaştığı kardeşlik bayramıdır. Bu yıl Bursa’da 23 Nisan bir başka kutlanıyor. Çünkü dünya çocukları da bu yıl bu bayramı Bursalı arkadaşları ile birlikte kutlayıp, dünyaya barış mesajları veriyor.” dedi.

Törenlerde, ilköğretim okulları tarafından sunulan mini konser, izleyenler tarafından ayakta alkışlandı. Müzik öğretmenleri tarafından yönetilen konserde öğrenciler savaşa hayır derken, barış mesajları verdi. Öğrencilerin şiirler okuduğu Çocuk Orkestrası ve Müzik Korosunun ardından öğrencileri tarafından tören geçişi yapıldı.
Kutlamalar kapsamında yapılması planlanan Türk Hava Kurumu Paraşüt Gösteri Grubu olumsuz hava şartları nedeni ile gösterilerini iptal etti. Program ardından öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler ile devam etti.

Bu arada, 23 Nisan şenliklerinin ilk kez Bursa’da kutlanması nedeni ile kente gelen yaklaşık 40 ülkenin çocukları da kutlamaları tribünlerden takip etti. Karagöz ve Hacivat’ın da renk kattığı 23 Nisan kutlamaları, öğrencilerin sunduğu gösterilerle sona erdi. Gösterilerin sonunda Vali Harput ve beraberindeki protokol sahaya inerek öğrenciler ve kutlama heyetini tebrik etti.
Bursa’daki 23 Nisan kutlamaları, bu yılki bayram için kente gelen dünya çocuklarının Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek gala programı ile devam edecek. 23 Nisan gala programında, ülkelerin çocukları gösterilerini sunacak. Kutlamalar, akşam düzenlenecek müzik konseri ile son bulacak.