El Fetih’ten ‘iç savaş’ uyarısı

Hamas'ın yeni bir güvenlik birimi kurma kararının Filistin lideri Mahmut Abbas tarafından veto edilmesinin ardından yaşanan gerginlik sürüyor.

Gazze’de tansiyon bugün yükseldi. Abbas’ın lideri olduğu El Fetih’in ve Hamas’ın taraftarları Gazze’de çatıştı.

Hamas’ın yeni bir güvenlik birimi kurarak başına İsrail’in arananlar listesindeki Cemal Ebu Samhadana’yı getirmek istemesi Filistin lideri Mahmut Abbas’ın vetosuna takılmıştı. Abbas’ın veto kararından sonra bir açıklama yapan Hamas’ın siyasi kanat lideri Halit Meşal, “Abbas’ı Hamas’ı devirmek için yürütülen komplonun bir parçası” olmakla suçladı.

El Fetih ise Meşal’in açıklamalarının “iç savaş kıvılcımını ateşlediğini” belirtti. El Fetih’ten yapılan yazılı açıklamada, “Halit Meşal’in açıklamalarını endişeyle izliyoruz” denildi. Meşal’in Şam’daki bir Filistinli mülteci kampında yaptığı konuşmanın bölücü olduğunu ifade eden El Fetih açıklamasında, “Meşal’in konuşmasının Filistin topraklarında tansiyonu yükseltmeyi ve iç savaş çıkarmayı amaçladığı” kaydedildi.

Meşal, Şam’daki konuşmasında, “‘ülke içindeki bazı kişilerin, hükümetin düşmesini istediğini” söylemişti. Meşal, “kendilerinin başarısız olması için önceden hazırlanmış bir planın yürütüldüğünü” iddia etmişti.

Filistin’de artan siyasi tansiyon sokağa da yansıdı. El Fetih ve Hamas tarafları öğrenciler birbirlerine taşlı saldırılar düzenledi.

Bu arada Hamas sözcüsü Gazi Hamit, hükümet sözcüsü Muhammed Avad’ın yaşanan gerginlik ile ilgili olarak bugün Abbas ile bir görüşme yapacağını açıkladı. Başbakan yardımcısı Nasreddin El Şaer de yazılı bir açıklama yaparak, “Meşal’in sözlerinin hükümetin görüşlerini yansıtmadığını” ifade etti.