El-Kadı yasaklı değilken gelmiş!

Emniyet Sözcüsü İsmail Çalışkan, Yasin El-Kadı’nın yasaklı olduğu dönemde Türkiye’ye giriş çıkış yapmadığını söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Birleşmiş Milletler tarafından terörü finanse edenler listesinde gösterilen Yasin El-Kadı’nın 2001 yılı Ağustos ayı içerisinde Türkiye’ye giriş-çıkış yaptığını ancak yasaklı olduğu dönemde Türkiye’ye giriş-çıkışının olmadığını söyledi.

BM tarafından terörü finanse edenler listesinde gösterilen Yasin El-Kadı’nın yasaklı olduğu halde Türkiye’ye giriş-çıkış yaptığı yönündeki yorumlar üzerine Çalışkan, Yasin El-Kadı’nın Türkiye’ye 28 Ağustos 2001 tarihinde giriş yaptığını ve 3-4 gün kaldıktan sonra 31 Ağustos’ta Türkiye’den çıkış yaptığını bildirdi. Çalışkan, o tarihten sonra da Türkiye’ye giriş çıkış yaptığına dair ellerinde herhangi bir kanıt olmadığını kaydetti. Giriş-çıkış yaptığı bu tarihte yasaklı olup olmadığı sorusuna karşılık Çalışkan, “Hayır. Değildi” şeklinde cevap verdi.

Çalışkan, yasağı Bakanlar Kurulu koyduğu için Emniyet Genel Müdürlüğü olarak Bakanlar Kurulu veya Başbakanlıktan talimat geldiği zaman Emniyetin yurtdışına giriş-çıkış yasağını kaldırın derlerse kaldıracaklarını kaydederek, “Yasağın tarihi yok ama Bakanlar Kurulu kararının bize tebliğ edildiği tarihtir” dedi.

Çalışkan, Kadı’nın yasaklıyken giriş-çıkış yapmadığını ve 2001 yılı dendiği zaman bir yılı kapsadığını söyledi Çalışkan, “Bakanlar Kurulu yasak koyduktan yani emniyet genel müdürlüğünden bütün kapılara bu bildirilip yasak koyduktan sonra giriş çıkışı yok” dedi.

Emniyet’in elinde bilgi-belge olup olmadığı sorusuna karşılık ise Çalışkan, “O konu ile ilgili Mali Suçlar Araştırma kurulu detaylı araştırmayı yapar. Tabii onlarla yapılan yazışmalar neticesinde tabii onların bize gönderdiği bilgiler belgeler olabilir” diye konuştu.

Çalışkan, Emniyet kaynaklı bilgi-belge olup olmadığını şu an bilmediğini ve arşivlere bakmak gerektiğini söyledi.

POLİS ASKER ARASINDA GERGİNLİK YOK

Basın mensupları tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelgede polisin suçüstü hali dahi olsa askeri şahısları gözaltına alamayacağı ve yasa ile milletvekilleri dahi suçüstü halinde göz altına alınırken bunun yasa ile çelişip çelişmediği soruldu. İsmail Çalışkan, Yeni Ceza Muhakemeleri Yasası’na göre gözaltına alma yetkisinin sadece cumhuriyet savcılarında olduğunu ve polisin sadece yakalama yetkisi olduğunu söyledi. Çalışkan, “Polis yakaladıktan sonra suçüstü de olsa olaya el koyar. Yakalar ve savcıya konuyu bildirir. Savcının talimatına göre nezarete atılması gerekiyorsa gözaltı talimatı üzerine nezarete atılır” dedi.

Çalışkan, asker şahıslarla ilgili Adalet Bakanlığı’nın bir genelgesi olduğunu ve TSK İç Hizmet Kanunu’na göre hazırlanmış bu genelgede polisin askeri şahısları ağır cezayı gerektiren suç ve ağır ceza gerektirmeyen suç ve suçüstü hallerinde yakalayabildiğini ancak yakaladıktan sonra en yakın askeri birliğe, inzibat bölümüne bildirmesi gerektiğini belirtti. Çalışkan, “Yani burada tek fark askeri şahıslar askeri nezarethanede gözaltında tutulabiliyor. Gözaltı kararını vermek yine cumhuriyet savcısının” diye konuştu

Çalışkan, polisin askeri şahıslarla ilgili bir suçu öğrendiği, gördüğü veya yakaladığı zaman yine savcının talimatıyla polis nezareti yerine askeri nezarethanede tutulacağını kaydetti. Çalışkan, “Konu bundan ibaret. Kalacağı yerler değişiyor. Soruşturma yine cumhuriyet savcısının veya suçun niteliğine göre askeri adli makamların gözetiminde soruşturmaları yapılıyor” dedi.

Uygulamada fark olmamasına rağmen buna neden ihtiyaç duyulduğunun sorulması üzerine Çalışkan, “Türkiye büyük bir ülke. Bazı illerde bazı konularda tereddütler yaşanmaktaydı. Bu tereddütlere açıklık getirmek için, yani arkadaşlara bir kere daha hatırlatıldı bu genelge ile” şeklinde konuştu.

Bu genelgenin polis ile asker arasında bir güvensizliğe işaret edip etmediği sorusuna karşılık Çalışkan, “Hayır güvensizlikle ilgili değil. Biliyorsunuz zaten gözaltına alma konusu savcının talimatı ile olmaktadır. Savcı talimat vermedikçe hiç kimsenin özgürlüğü kısıtlanamaz, hiç kimse de gözaltına alınamaz” dedi.