El Kaide davasında Sakka bilmecesi

El Kaide terör örgütünün üst düzey yöneticisi olduğu ve 15-20 Kasım bombalı saldırılarına finans desteği sağladığı iddiasıyla ömür boyu hapsi istenen Louai Sakka, hakim karşısına çıktı.

Sakka, Diyarbakır Hava Limanı’nda yakalandığında üzerinde Ekrem Özel sahte kimliği bulunuyordu. Sakka mahkemede, okur-yazar olmadığını, özürlü olduğu için Bağ-Kur’dan aldığı maaşla hayatını sürdürdüğünü söyledi. Başkan ile sanık arasında savunma sırasında oturulup oturulmayacağı konusunda tartışma yaşandı. Mahkeme başkanı sanığın oturarak savunma yapma isteğini kabul etmeyerek, duruşma salonundan çıkartılmasına karar verdi. “Oturarak savunma yapacağım. Ayakta durmak inançlarıma aykırı.’ diyen Sakka, mahkeme salonundan çıkartılırken, “Ben cihat ettim. Amerikalıları öldürdüm. Sana mı ayakta duracağım?” dedi. Sanık dışarı çıkartılırken, duruşma salonunda bulunan izleyicilerden bir kişi, ‘Helal olsun Sakka’ demesi üzerine gözaltına alındı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın diğer sanığı, hakkında 35 yıla kadar hapis cezası istenen Hamed Obysi ise raporlu olduğu için duruşmaya gelmedi. Mahkemede ilk olarak, sanığın kimlik sorgusu yapıldı. El Kaide’nin üst düzey yöneticisi Sakka kendisini “Ben Ekrem Özel’im, Türk vatandaşıyım. Babamın adı Haydar, annemin adı Hatice. 1966 İskenderun doğumluyum. Şu anda İstanbul Bağcılar’da oturuyorum.” diyerek ev adresini tarif etti. Kendisini Ekrem Özel diye tanıtan sanığın Bağ-Kur’dan maaş aldığına dair kayıt mevcut değil. Bağ-Kur’dan alınan bilgiye göre 17 tane Ekrem Özel isimli şahıs maaş alıyor. Bir tane 1966 doğumlu Ekrem Özel var ancak bu kişinin baba adı sanığın belirttiği gibi ‘Haydar’ değil ‘Ziya’.

Sanığın yokluğunda görüşü sorulan savcı Süleyman Ersöz, iki sanığın da tutukluk halinin devamını, ayrıca Sakka’nın dosyasının İstanbul’daki bombalı saldırılara ilişkin devam eden El Kaide ana davasıyla birleştirilmesini talep etti. Mahkeme heyeti iki davayı birleştirdi. El-Kaide’nin Türkiye yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri ve İstanbul’da 15 ile 20 Kasım 2003’teki bombalı saldırılara karıştıkları iddiasıyla 73 sanığın yargılandığı davada tutuklu olan 31 sanıktan 5’i tahliye edildi.