‘El Kaide için ağır bir darbe’

El Kaide'nin Irak sorumlusu Abu Musab ez Zerkavi, dün gece Iraklı ve çokuluslu güce mensup askerlerin operasyonuyla öldürüldü

Saddam Hüseyin yönetiminin 2003 yılında devrilmesinden sonra Irak’ta en çok arananlar listesinin başına yerleşen Zerkavi’nin öldüğü haberi El Kaide tarafından da doğrulandı. Bir internet sitesinde örgütün imzasıyla yayınlanan bildiride Zerkavi’nin öldüğü, ancak mücadeleye devam edileceği belirtildi. Zerkavi’nin yardımcısı Ebu Abdurrahman El Iraki imzasıyla yayımlanan açıklamada, ”Mücahidimiz Şeyh Ebu Musab ez Zerkavi, Irak’ta şehit oldu” denildi.
Zerkavi’nin ölümüyle ilgili olarak bir açıklama yapan ABD Başkanı George Bush, operasyonun terörle savaşta bir zafer, El Kaide içinse ağır bir darbe anlamı taşıdığını söyledi. “Zerkavi’nin öldürülmesinin yeni Irak hükümetinin işleri yoluna sokması için bir fırsat” oluşturacağını belirten Bush, Amerikan askerlerinin çekilmesi konusunu gelecek hafta Iraklı liderlerle görüşeceğini ifade etti. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise Zerkavi’nin ölümünün Irak’ta şiddeti sona erdirmeyeceğini söyledi. NATO Savunma Bakanları toplantısı için geldiği Belçika’nın başkenti Brüksel’de basın toplantısı düzenleyen Rumsfeld, Zerkavi’nin ölümünün küresel teröre karşı mücadelede “önemli bir zafer” olduğunu belirtti.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki de, Zerkavi’yi öldürmek için son on günde pek çok girişimde bulunduklarını açıkladı. El Arabiya televizyonuna konuşan Maliki, ”Bir hafta ya da on gündür bu büyük suçlunun varlığı ve hareketleriyle ilgili istihbaratlar mevcuttu. Daha önce de onu öldürmeye çalıştık, ancak başarılı olamadık.” dedi. Ebu Musab ez Zerkavi’nin kardeşi Sayel Haleyle de, bu ölüme hazır oldukları açıklamasını yaptı. Ürdün’de yaşayan Haleyle, AP’ye verdiği demeçte, ”Uzun bir zamandır öldürüleceğini bekliyorduk. Şehit olacağını bekliyorduk” diye konuştu.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, öğle saatlerinde düzenlediği basın toplantısında El Kaide’nin Irak sorumlusu Ürdünlü Ebu Musab Ez Zerkavi’nin dün gece 7 yardımcısıyla birlikte öldürüldüğünü açıklamıştı. Maliki, Zerkavi’nin ölümünün Irak’ı istikrarsızlaştırmaya çalışanlara bir mesaj niteliğinde olduğunu söylemişti. El Maliki basın toplantısını ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad ve ABD’nin Irak’taki koalisyon güçlerinin başındaki General George Casey ile birlikte düzenledi.

Bu arada, Irak’taki Amerikan birliklerinin en üst düzey komutanı General George Casey, düzenlenen hava saldırısında öldürülen Zerkavi’nin cesedinin parmak izi ve yüzünün görüntüsünden teşhis edildiğini bildirdi. Başına 25 milyon dolar ödül konan Zerkavi’nin cesedinden DNA testi yapılacağı ve sonucun yarın kesinleşeceği belirtildi.

Öte yandan Zerkavi’nin ölüm haberinden sonra Asya piyasasında ABD hafif petrolünün varil fiyatı 85 sent geriledi. Petrolün varil fiyatı son iki hafta içinde ilk kez 70 doların altına inerek 69,97 dolar oldu. Ürdünlü ez Zerkavi, Irak’taki direniş hareketinin başlıca sorumlusu olarak gösteriliyordu.