El Kaide operasyonu: 50 gözaltı

Konya'da, terör örgütü El Kaide'ye yönelik 1.5 yıldır istihbarat çalışması yapan polis, dün 600 kişilik ekiple 5 ilde eş zamanlı operasyon yaptı, 50 kişi gözaltında.

Konya’da terör örgütü El Kaide’ye yönelik 1.5 yıldır istihbarat çalışması yapan polis, operasyon için düğmeye bastı. Toplam 600 polisin görev aldığı 5 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyon, dün sabah saatlerinde başlatıldı. Konya’da gözaltına alınanların sayısı 30’a yaklaşırken, baskınların sürdüğü bildirildi.

ÖRGÜTTEN YARDIM TALEBİ

Zanlılar Konya Numune Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Terörle Mücadele Şubesi’nde sorguya alındı.Terör örgütü El Kaide’ye yönelik Konya’da düzenlenen operasyon kapsamında örgütle bağlantılı oldukları iddia edilen 3 kardeş İzmir’in Selçuk İlçesi’nde gözaltına alındı. Selçuk’ta bir markette çalışan 32 yaşındaki M.A., işsiz 37 yaşındaki R.A., 34 yaşındaki N.A. uzun süren takibin ardından gözaltına alındı. 3 kardeşin evlerinde yapılan aramalarda bir ruhsatsız tabanca ve örgütsel doküman ele geçirildi. 3 kardeşin, Selçuk’taki ailelerinden bir kişinin adli bir olay nedeniyle başkaları tarafından dövülmesi üzerine Konya’daki örgüt üyelerinden yardım istediği, ancak bu talebin geri çevrildiği de öne sürüldü. Kardeşlerin aslen Konyalı olduğu da belirtildi.

KİMLİKLERİ AÇIKLANMADI

Operasyon kapsamında İstanbul’da yine El Kaide üyesi oldukları öne sürülen 16 kişi ile Kocaeli Gebze’de 2, Mardin’de de 1 kişi gözaltına alındı. Kimlikleri açıklanmayan zanlıların örgüt bağlantıları araştırılıyor. Tüm zanlılar Konya’ya getirilirken, devam eden operasyonda gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.