EL Kaide sanığının ‘idam’ korkusu

El-Kaide üyesi olduğu iddiasıyla Adana’da yargılanan sanık, ülkesi Tunus’a iadesi durumunda idam edileceğini öne sürerek tutukluluk halinin devamını istedi.

Hatay Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin düzenlediği operasyonda terör örgütü El-Kaide üyesi olduğu iddiasıyla yaklaşık 7 ay önce gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Malek Charahılı (21) ile yardım ve yataklık yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılan tutuksuz sanık Ali Eyyüpoğlu’nun yargılanmasına Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Tutuklu Sanık Malek Charahılı, tercüman aracılığı ile verdiği ifadede, hakkında yöneltilen iddiaların asılsız olduğunu öne sürerek, suçlamaları kabul etmedi.

Sorgulamasında, 2004 yılında Suriye’den sınır dışı edildiği için Türkiye’ye yasal yollarla giriş yaptığı, ancak, sahte kimlikle ikinci bir pasaport çıkardığı belirlenen sanık Charahılı, El-Kaide örgütüne finansman sağladığı iddiasını kabul etmedi.

Sanık Charahılı, lise yıllarında Tunus Krallığı’na karşı hareket sürdüren ’Nahda’ isimli örgüt ile bağlantısının olduğunu, ancak bu oluşumda faaliyette bulunmadığını belirterek, “Bu nedenle ülkemde aranıyorum. Ülkemde bu suçla ilgili yapılacak yargılama sonunda idamla cezalandırılmam söz konusu. Bu nedenle tutukluluk halimin devamına karar verilmesini istiyorum” dedi.

Tutuksuz sanık Ali Eyyüpoğlu da, terör örgütü üyesi olduğu öne sürülen Malek Charahılı’ye yardım ve yataklık yaptığı suçlamasını kabul etmedi.

Antakya’da eskicilik yaparak geçimini sağladığını belirten Eyyüpoğlu, ifadesinde şunları söyledi:

“Resmi nikahlı eşimden başka, birlikte olduğum Fas uyruklu bir kadın daha var. Bu kadının babası öldükten sonra ismini Ferit olarak bildiğim tutuklu sanık Malek Charahılı, eşi ile birlikte bana taziye ziyaretine geldi. Bu kişi, benden daha sonra mobilya satın aldı ve aynı zamanda bir hafta kadar evimde misafir olarak kaldı. Örgüt üyesi olup olmadığını bilmiyorum.”

Sanık Malek Charahılı’nın avukatı İlhami Sayan da müvekkilinin El-Kaide üyesi olduğu iddiasını kabul etmediklerini belirterek, şunları söyledi:

“Malek Charahılı’nın Tunus’daki olaylarla ilgisinin bulunduğunu gösteren delil yok. Bu nedenle mevcut dosyadan bu suçlama ile ilgili maddelerin çıkarılmasını talep ediyoruz. Müvekkilim, Birleşmiş Milletler ve Türk makamlarından irtica talebinde bulundu. Bu başvuru ile ilgili işlemler devam ediyor. Serbest kaldığında Tunus makamlarına teslim edilmesi söz konusu. Orada müvekkilimin idam edilmesi olasılığı bulunduğu için bu işlemler devam ettiği sürece tutukluluk halinin devamını istiyoruz.”

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına, dosyadaki eksiklerin tamamlanmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Sanıklar Malek Charahılı hakkında terör örgütü üyeliği, Ali Eyyüpoğlu hakkında da terör örgütü üyesine yardım ve yataklık iddiasıyla dava açılmıştı.