El-Kaide sanıkları İstanbul Adliyesi’ne getirildi

El-Kaide sanıkları İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

El-Kaide terör örgütünün üst düzey yöneticisi olduğu ve İstanbul’da 15 Kasım ve 20 Kasım 2003 tarihinde meydana gelen bombalı saldırıları finanse ettiği iddiasıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Louai Sakka Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Adliyeye getirilişi sırasında Sakka’nın sakal bıraktığı ve kilo aldığı görüldü.
Sakka mahkemeye, Akrep adı verilen özel zırhlı araçla araçla mahkemeye getirilirken Sakka ile beraber aynı davada örgüt üyeliğinden yargılanacak olan Hamed Obysi de bu gün mahkemeye çıkacak. Hamed Obysi hakkında 35 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sanıklar 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk defa hakim karşısına çıkacak. Öte yandan İstanbuldaki bombalı saldırılara ilişkin 71 sanıklı El-Kaide davasının 30 tutuklu sanığı Eskişehir ve Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi’nden alınarak davanın görüleceği Beşiktaş Adliyesine getirildi. Harun İlhan, Yusuf Polat, Fevzi Yitiz ve Adnan Ersöz’ün aralarında bulunduğu 30 tutuklu sanığın yargılandığı dava ile Louai Sakka’nın yargılandığı davanın birleştirilmesi bekleniyor.

Polis, adliye girişi ve çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Sanıklardan bazıları adliye binasına girişleri sırasında zafer işareti yaparken, Louai Sakka’nın sakal bıraktığı ve kilo aldığı görüldü. Dava, yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubu tarafından ilgiyle takip ediliyor.