El sanatçıları Danimarka’ya ürün göndermiyor

Danimarka'da bazı basın yayın organlarının İslam'a ve onun peygamberi Hz. Muhammed'e yönelik yürüttükleri karalama kampanyası, İslam dünyasında geniş yankı uyandırdı.

Yaptıkları el sanatlarını ve hediyelik eşyaları Avrupa ülkelerinde pazarlayan sanatçılar, olayın Danimarka’da meydana gelmesi ve Danimarka Başbakanının ses çıkarmamasına tepki göstermek amacıyla ülkeye mal göndermeyi durdurdu.
Samsunlu sanatçılar, İslam’a ve Hz. Muhammed’e hiç kimsenin hakaret etmeye hakkı olmadığını vurgulayan heykeltraş ve seramik sanatçısı Temel Samangül, Avrupa’nın İslam ve Hz. Muhammed ile uğraşmaması gerektiğini söyledi.

Danimarka’da başlayıp 7 Avrupa ülkesinde destek bulan karikatürle olayı, İslam alemini derinden yaraladı. Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’e olan tepkiler gün güne artıyor. İslam’a ve Hz. Muhammet’e karikatürlürle hakaret edilmesini içine sindiremeyen binlerce Müslüman, tepkilerini çeşitli şekillerde dile getiriyor.

İşte bunlardan biri de Samsunlu el sanatçılarından geldi. Yaptıkları el emeği göz nuru eserlerini Avrupa’nın bir ülkesinde pazarlayan el sanatları sanatçıları, Danimarka’ya hediyelik eşya satışını durdurdu.

İslam’a saldırıda bulunan bir ülkeye mal satamayacağını ifade eden Samsunlu Heykeltraş ve Seramik Sanatçısı Temel Sanatçısı Temel Samangül, İslam’ın ve ona bağlı değerlerin her şeyin üzerinde olduğunu kaydetti.

Danimarka’yı kınadığını ifade eden Samsungül, şunları söyledi; “Sanatçı olarak sanatın evrensel değerleri ile İslam ve onun evrensel değerlerine sıkı sıkıya bağlıyım. Bu olay her Müslüman gibi beni de üzdü. Biz de onların bu davranışlarına karşı sanatsal bir tepki ortaya koymak istedik. Ve Danimarka Başbakanı, İslam aleminden özür dileyene kadar bu ülkeye mal göndermeyeceğiz. Biz onların dinine ve peygamberine dil uzatmıyorsak, onlarda bizim dinimize, peygamberimize, dil uzatamaz. ” dedi.

Cam işleme ustası Mert Palandöken ise yapılan saldırıyı kabullenemeyeceğini dile getirdi. Diğer İslam ülkelerinde olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan hiç bir insanın bu hakarete boyun eğmeyeceğinin altını çizen Palandöken, Danimarka Başbakanı’nı istifaya davet etti.

Dekoratif amaçlı yapılan hediyelik eşyaların bir kısmının kendileri tarafından gönderildiğini vurgulayan Palandöken, mal göndermemekle Danimarka’ya İslam’ın sahipsiz olmadığı mesajını vereceklerini de sözlerine ekledi.

Tarihten günümüze yansıyan eski mitolojik eserleri seramiğe işleyerek kadehler, anahtarlıklar, tabaklar, kalemlikler, ikonalar, küpler ve süs eşyaları yapan sanatçı Samangül ve Mert Palandöken, Mavi Akım Projesi’nin açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin’e Matruşka sandıklar yapmıştı.