Elazığ 8. Kolordu’daki yolsuzluk iddiası Asker Hastanesi’ne de sıçradı

Elazığ'daki 8. Kolordu Komutanlığı'nda 3 adet binanın yapımında yapılan yolsuzluğun ardından Elazığ'daki Asker Hastanesi'nde yolsuzluk iddiaları olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz günlerde Genelkurmay Başkanlığı’nın onayıyla Askeri Başsavcılığı, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Ethem Erdağı hakkında, 8. Kolordu Komutanlığı sırasında, inşaat ihalesinde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmasının ardından, Elazığ Asker Hastanesinde ilaç ve tıbbi malzeme alımlarında zarara uğrattığı iddiasıyla 10 sanık hakkında dava açıldı. Açılan davada sanıkların arasında eski bir başhekim de bulunuyor.

8. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde 10 sanık hakkında açılan davada, hastane sağlık saymanının hastaneyi 760 bin YTL zarara uğrattığı ileri sürüldü. Askeri savcılık, eski başhekim hakkında tıbbi ilaç alımlarında ihaleye fesat karıştırmak ve memuriyet nüfuzunu kötüye kullanmak, hastane Sıhhiye Mal Saymanı hakkında ise ihaleye fesat karıştırmak, memuriyet görevini kötüye kullanmak, büyük zararlar veren emre itaatsizlik, 3628 Sayılı Mal Bildirim Yasası’na muhalefet etmek ve sahte proforma fatura düzenlemek iddiasında bulundu.

Savcılığın hazırladığı iddianamede, saymanın, tıbbi malzeme ve ilaç ihalelerinde fazladan malzeme ve ilaç alarak hastaneyi 760 bin YTL zarara uğrattığı öne sürüldü. Savcılığın verdiği iddianamade ayrıca saymanın, haksız olarak elde ettiği savunulan ve ayrıldığı eşinin hesabındaki 205 bin 840 YTL ve gayrimenkullere de el konulması istendi. İddialar arasında saymanın, ihalelerde 24 kez usulsüzlük yaptığı da yazıldı. Savcılık, iddianamesinde, ilaç ve tıbbi malzeme alımı sırasında ayrıca medikal şirketi sahibi ve temsilcisi olduğu tahmin edilen 4 kişinin ise ihaleye fesat karıştırdığını da yazdı.

Genelkurmay Askeri Başsavcılığı da, geçtiğimiz günlerde 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Ethem Erdağı hakkında, 8. Kolordu Komutanlığı sırasında, inşaat ihalesinde usulsüzlük yaptığı iddiasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmştı. İddiaya göre Erdağı, Elazığ’da görev yaptığı dönemde, askeri alana yapılacak 3 ayrı bina için ihaleye çıkmadı ve eski İhale Yasası’ndaki ‘gizli bölgelerde yapılacak tek bina için ihale yapılmaksızın teklif usulüyle yapım işi verilebilir’ düzenlemesini esas aldı. Bina yapım işini bitiren müteahhit bitirdiği işlerin parasını alamadığını belirterek, mali işlerden sorumlu binbaşı hakkında suç duyurusunda bulundu. Binbaşı, hakkında açılan soruşturmada ödeme yapamayacağını, tek değil 3 ayrı bina yapıldığını ve işin ihalesiz verildiğini söyleyince soruşturma Erdağı’na yöneldi. Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın Genelkurmay Askeri Mahkemesi’nde açtığı davanın iddianamesinde, Erdağı’nın 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmişti.

Son dönemlerde yolsuzluklarla gündeme gelen Türk Silahlı Kuvvetler’de (TSK) önceki gün eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil hakkında açılan mal edinme suçundan Genelkurmay Askeri Mahkemesi 2,5 yıl hapis, ordudan ihraç ve iki dairesine de el konulmasına karar vermişti.