Elazığ Şeker Fabrikası kapatılmayla yüz yüze

Elazığ Şeker Fabrikası kapatılmayla yüz yüze

Özelleştirme İdaresi’ne devredilen fabrikaların, büyüklük ve gelirine göre kapatılmasına ya da özelleştirilmesine karar verildiği belirtilerek, Özelleştirme İdaresi kıstaslarına göre küçük sayılan Elazığ Şeker Fabrikası’nın da kapatılmayla karşı karşıya olduğu bildirildi.
Elazığ Şeker İş Sendika Başkanı Hacı Yılmaz, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın bu fabrikalardan 15’ini kapatacaklarını belirttiklerini hatırlatarak, “Bunlardan biri de Elazığ Şeker Fabrikası. Eğer devredilirse kapatılacak. Buradan fabrikada çalışanından tutun da, tarlada pancar eken çiftçisine kadar dolaylı yollardan 70 bin insanın ekmek yediğini düşünürsek bu Elazığ için bir felaket our” dedi.

Ankara’da Şeker İş Sendikası bazında yaptıkları görüşmelerde Elazığ’da 5 Mayıs’ta büyük bir mitingle bu fabrikaların kapatılmamasını isteyeceklerini belirten Yılmaz, “Elazığ Şeker Fabrikası’nı küçük olduğu iddiasıyla kapatmak istiyorlar. Halbuki gerçek neden yurda kaçak olarak sokulan şeker ve tatlandırıcının önlenememesi. Buna çözüm bulamayan merciler fabrika kapatma yolunu seçiyor” şeklinde konuştu.

Pancar Koperatifi Yönetim kurulu Başkanı Fethi Göktepe ise, bu fabrikaların kapatılmasının çözüm olmadığını vurguladı. Göktepe, “Buralardan binlerce insan ekmek yiyor. Özellikle burada çalışan ve pancar çiftçisi fabrikanın kapanmasıyla çok zor durumda kalacaktır. Bizler fabrikanın özelleştirilmesine karşı değiliz. Eğer öyle daha iyi olacaksa özelleştirsinler ona diyecek lafımız yok. Ancak fakirin ekmeğini elinden alırcasına tamamen kapatılması halinde başta çiftçi ve bizler bu işin karşısındayız” diye konuştu.

Göktepe, 5 Mayıs’ta yapacakları mitinge desteklerini istemek için Doğru Yol Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Kızılelma’yı da ziyaret ettiklerini, destek vermesini istediklerini ifade ederek, şöyle dedi: “Bizim derdimizden en iyi sizler anlarsınız. Sizlerde bu memleketin insanısınız. Buralardan kaç bin insanın ekmek yediğini biliyorsunuz. Bu fabrikanın kapanmasıyla zaten bir kangren haline gelmiş olan işsizlere yenilerinin katılmasının ne demek olduğunu siz bizlerden daha iyi biliyorsunuz.”

Göktepe, 5 Mayıs’ta yapacakları mitinge bütün köylerden binlerce kişinin katılacağına işaret ederek, Abdullah Kızılelma’ya Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Mehmet Ağar’ı da mitinglerine destek olmak üzere Elazığ’a davet etmesi ricasında bulundu.

Doğru Yol Partisi Elazığ İl Başkanı Abdullah Kızılelma da kendilerini çok iyi anladıklarını belirterek, ülke genelinde yaşanan işsizlik sorununun bu tür eylemlerle daha da büyüdüğünü vurguladı. Çiftçilere bu konuda ellerinden gelen desteği vereceklerini dile getiren Kızılelma, “Ama öncelikle kendi davanıza başta siz olmak üzere bütün çiftçilerin sahip çıkması gerekiyor. Eğer siz kendi aranızda birlik ve bütünlüğünüzü sağlayamazsanız, başkalarının desteği bir mana ifade etmez” şeklinde uyarılarda bulundu.

Elazığ Şeker İş Sendika Başkanı Haci Yılmaz ve Pancar Koperatifi Yönetim kurulu Başkanı Fethi Göktepe, diğer parti ve sivil toplum kuruluşlarından kendilerine bu konuda destek vermeleri için girişimlerini sürdürüyor.