Elazığ son 12 saatte tam 84 kez sallandı

İlk depremin ardından bölgede büyüklüğü 2.5 ile 5.5 arasında değişen 84 artçı sarsıntı yaşandı.

Elazığ-Karakoçan’da 6.0 büyüklüğündeki ilk depremin ardından bölgede büyüklüğü 2.5 ile 5.5 arasında değişen 84 artçı sarsıntı yaşandı. 13.12’de 5.3 büyüklüğünde, 12.14’de 5.1 büyüklüğünde artçı sarsıntı yaşandı.

Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Başyurt beldesinde meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede, en küçüğü 2.4, en büyüğü 5.5 şiddetinde 84 artçı sarsıntı oluştu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal İzleme Merkezinden alınan bilgiye göre, 04.32’de meydana gelen 6.0 şiddetindeki depremin ardından bölgede yaklaşık 12 saat içerisinde, en büyükleri 5.5, 5.3 ve 5.1, en küçüğü de 2.4 olan toplam 84 artçı sarsıntı hissedildi.

ARTÇI SARSINTILAR SÜRÜYOR

6.0 şiddetindeki depremin ardından artçıların yaşandığı Elazığ’da son olarak 12.14’de 5.1 büyüklüğünde, 13.12’de de 5.3 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı daha meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün internet sitesindeki verilere göre, saat 12.14’de merkez üssü Karakoçan ilçesi Başyurt beldesi olan 5.1 büyüklüğünde, 5 kilometre derinliğinde deprem kaydedildi.

Saat 13.12’de de merkez üssü Palu ilçesi Gökdere mevkisi olan 5.3 büyüklüğünde, 5 kilometre derinliğinde ”şiddetlice” deprem belirlendi.

Tunceli’nin Mazgirt ilçesinde kaymakamlık binasında sıva çatlakları meydana geldi.

Mazgirt Kaymakamı Haluk Çakmak, ilçeye bağlı Bulgurcular Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun (YİBO) ise hem pansiyon hem de okul binasında çatlaklar meydana geldiğini ve il genelinde okulların 2 gün süreyle tatil edildiğini anımsatarak, söz konusu okuldaki öğrencilerin de ailelerinin yanına gönderildiğini bildirdi.

ELAZIĞ’DA 5.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELDİ

Elazığ’da 13.12’de 5.3 büyüklüğünde artçı sarsıntı meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün internet sitesindeki verilere göre, saat 13.12’de merkez üssü Palu ilçesi Gökdere mevkisi olan 5.3 büyüklüğünde, 5 kilometre derinliğinde ”şiddetlice” deprem kaydedildi.

12.14’TE 5.1 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI SARSINTI

Elazığ’da 12.14’de 5.1 büyüklüğünde artçı sarsıntı meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün internet sitesindeki verilere göre, saat 12.14’de merkez üssü Karakoçan ilçesi Başyurt beldesi olan 5.1 büyüklüğünde, 5 kilometre derinliğinde deprem kaydedildi.

Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Başyurt beldesindeki depremin ardından il merkezi ve bazı ilçelerde toplam 41 artçı sarsıntı yaşandı. Okçular Köyü’nde artçı sarsıntı sonrası bir kaç evin daha yıkıldığı belirtildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 04.32’de merkez üssü Karakoçan ilçesinin Başyurt beldesi olan 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından artçı sarsıntıların yaşanmasına devam ediliyor.

Buna göre, en son saat 10.43’te hissedilen 2.7 şiddetindeki artçı sarsıntıyla birlikte bugün Elazığ’da yaşanan artçı depremin sayısı 41’e ulaştı.

9.47’DE 5.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELDİ

Elazığ’da 5.5 büyüklüğünde artçı sarsıntı meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün internet sitesindeki verilere göre, saat 09.47’de merkez üssü Karakoçan ilçesi Başyurt beldesi olan 5.5 büyüklüğünde, 5 kilometre derinliğinde deprem kaydedildi.

HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ

Merkez üssü Elazığ’ın Karakoçan ilçesi olan depremde, ölü sayısı 57’e yükselirken, 50’den fazla kişinin yaralandığı bildirildi. Depremin ardından en büyüğü 5.5 olmak üzere 50’dan fazla artçı deprem meydana gelirken, bölgede sevk edilen arama kurtarma ekipleri de çalışmalarını sürdürüyor.
Deprem, il merkezi, Kovancılar ve Karakoçan ilçelerinde ufak maddi hasarların dışında can kaybına yol açmazken, hasarın ve can kaybının büyük kısmı Kovancılara bağlı, aşağı ile yukarı Kanatlı, Göçmeler, aşağı ile yukarı Demirci, Okçular köylerinde yaşandı. Buradaki yaralılar kent merkezdeki hastanelere kaldırıldı.

Depremde hayatını kaybedenlerin isimleri belli olan 22 kişi şöyle:

Nermin Yıldız, Gönül Yıldız, Tuğba Yıldız, Zilan Yıldız, Emre Çiçek, Ayten Çiçek, Davut Yüksel, Kibar Yüksel, İzzet Çimen, Nurettin Çimen, Yeter Akdağ, Emrullah Akdağ, Yusuf Akdağ, Muhammet Emin Polat (Çocuk), Netice Polat, Medine Akdağ (Çocuk), Muhammet Özdoğan (Çocuk), Berivan Özdoğan, Özcan Cirit, Nazile Cirit, Murat Cirit ve Fikri Özdoğan.

Elazığ Valisi Muammer Erol, enkaz altında kimsenin olmadığını söyledi.

Elazığ Milli Eğitim İl Müdür Yardımcısı İbrahim Bozkurt ise şehirde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime iki gün ara verildiğini bildirdi.

Kovancılar Kaymakamı Selçuk Aslan da Kayalık, Yukarı Demirci ve Okçular köyüne toplamda 5 köye hitap edecek şekilde, Kızılay ve 8. Kolordu Komutanlığı tarafından seyyar mutfak kurulma çalışmalarının başladığını söyledi.

Aslan, ayrıca Kızılay tarafından Okçular köyüne, 8. Kolordu Komutanlığınca da Yukarı Demirci köyüne soğuk iklim çadırı kurulacağını açıkladı.

-BAKANLAR DEPREM BÖLESİNDE-

Deprem sonrası bölgeye hareket eden, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bazı bölge milletvekilleri ile birlikte incelemelerini sürdürüyor.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Okçular köyündeki incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, Elazığ’da meydana gelen depremde ölü sayısının 57 olduğunu belirtti.

Bakan Çiçek, ”Şu ana kadar 57 ölümüz var. 50’nin üzerinde yaralımız var,inşallah ölü sayımız artmaz. Tüm imkanları seferber ettik. Depremin ardından tüm imkanlarımızla buradayız. Hiçbir sıkıntımız yok. Maalesef tabii bir afet, devlet olarak sizlerin bu acılarını bir nebze olsun dindirebilmek için buraya geldik. Tabii ki gidenleri geri getiremeyiz ama yıkılanları yaparız, telafi ederiz” diye konuştu.

-CHP HEYETİ BÖLGEYE GİDİYOR-

CHP, Başyurt beldesinde 6.0 büyüklüğündeki depremin ardından, bölgeye gitmek üzere bir heyet oluşturdu. CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki heyette, Adıyaman Milletvekili Şevket Köse ve Adana Milletvekili Hulusi Güvel yer alıyor.

-İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ-

Deprem sonrası çevre illerden bölgeye arama kurtarma personeli, ambulans, medikal kurtarma-sağlık ekibi gönderimi de sürüyor.

Kızılay Muş Şubesi tarafından bir tır dolusu yardım malzemesi bölgeye gönderildi.

Bitlis’ten 112 Acil Servis ekipleri ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) deprem bölgesine hareket etti.

Tunceli’den aralarında İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Kenan Aydın’ın da bulunduğu 5 doktor, 14 acil tıbbi teknisyen ve İl Sivil Savunma Müdürlüğünden toplam 12 kişilik arama kurtarma ekibi bölgeye gitti.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Namık Kemal Kubat, depremin ardından, deprem bölgesine 7 ambulans, 1 haberleşme aracı, 2 kamyon tıbbi malzeme ve çadır, seyyar hastane ile 20 kişilik Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi gönderdiklerini bildirdi.

Bu arada, içme suyu talebinin karşılanması için çevre illerden bölgeye bol miktarda su gönderildiği öğrenildi.

-MESAJLAR-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, meydana gelen depremin ardından bölgedeki deprem ve artçı sarsıntıların sürdüğünü belirterek, vatandaşlardan hasarlı yapılara girmemelerini istedi.

Başbakan Erdoğan, Ankara, Kayseri ve Van’da bulunan ambulans helikopterlerin bölgeye intikal ettiğini, Türk Kızılayı’nın ilk etapta 230 çadır, bin battaniye, 20 prefabrik ev, 2 seyyar mutfak ve personeli bölgeye sevk ettiğini bildirdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yaşanan depremin çok üzücü olduğunu, yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifa dilediğini belirtti.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, depremde yaşamını yitiren vatandaşlara rahmet, yaralılara acil şifa ve yaşamını yitirenlerin ailelerine sabır ile başsağlığı diledi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ”Bütün halkımızı Elazığ depreminde zarar gören yurttaşlarımızla dayanışmaya ve yardımlaşma için seferber olmaya çağırıyoruz” dedi.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Türkiye’de orta şiddetteki bir depremin hala büyük kayıplara neden olduğunu belirterek, ”6 şiddetindeki depremin faturası bu kadar ağır olmamalıdır” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve Belçika Başbakanı Yves Leterme, Elazığ’da sabah saatlerinde meydana gelen deprem nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

İsrail’de meydana gelen deprem nedeniyle üzüntüsünü dile getirerek, her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Çeşitli spor kulüpleri ile bazı kurumlar da başsağlığı mesajları yayımladı.