Elçilikten İsrail’e öfkeli bir mesaj

Haaretz gazetesi, İsrail'in Ankara Büyükelçiliğinin İsrail Dışişleri Bakanlığının istihbarat analizleri yapan Siyasi Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan raporla ilgili olarak İsrail'e öfkeli bir mesaj gönderdiğini yazdı.

Haaretz gazetesi, İsrail’in Ankara Büyükelçiliğinin İsrail Dışişleri Bakanlığının istihbarat analizleri yapan Siyasi Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan raporla ilgili olarak İsrail’e öfkeli bir mesaj gönderdiğini yazdı.

Gazetenin internet sitesinde yer alan habere göre, İsrail’in Ankara Büyükelçiliği, yurt dışındaki diplomatik temsilciliklere dağıtıldığı bilinen rapor için “gerçeklikten uzak” değerlendirmesini yaptı.

Haberde, raporun elçilik tarafından bu denli şaşkınlıkla karşılanmasının bir nedeninin, raporun bazıları daha önce Ankara’daki büyükelçilikte çalışan yazarlarının konuyla ilgili olarak mevcut personelin fikrini almaması olduğu kaydedildi.

Gazeteye göre rapor, İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin zaten gergin olduğu bir dönemde, çok geniş çapta ve böylesine düşük bir güvenlik sınıflandırmasıyla dağıtılması büyükelçilik personelini gücendirdi.

İsrail’in Büyükelçiliği, raporun Türkiye’ye karşı gerçeklerle açıkça çelişen ciddi suçlamalar içerdiğini belirtirken, örneğin Türkiye’de Yahudi karşıtlığı kavramının İsrail ya da Avrupa’da algılanandan farklı olduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Yahudi karşıtlığını kışkırttığı iddiasına katılmadığını bildirdi.

Büyükelçilik, Türk devletinin Yahudi karşıtı olmadığını ve Erdoğan’ın konuşmalarında kullandığı, raporda Yahudi karşıtı olarak değerlendirilen ifadelerin Türkler tarafından tam tersi bir şekilde görüldüğünü yazdı.

Haaretz gazetesi, dün “İsrail, Türk Başbakanını Yahudi Karşıtlığı ile Suçluyor” başlıklı haberinde, İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kabinenin kilit bakanlarına sunulan yedi sayfalık Türkiye-İsrail ilişkilerine ilişkin raporu duyurmuştu.

Raporun daha çok Başbakan Erdoğan’a odaklandığı belirtilen habere göre, raporda Erdoğan’ın dolaylı olarak Yahudi karşıtlığını kışkırttığının iddia edildiğine yer verilmişti.