Elde kalan SSK ilaçları depremzedelere

Sağlık Bakanlığı, stoklarında bulunan milyonlarca YTL’lik SSK ilaçlarının çöpe gitmemesi için harekete geçti.

SSK hastanelerinin bakanlığa devri ve SSK’lıların serbest eczanelerden ilaç alması sebebiyle stoklanan ilaçlarda yığılma olmuştu. Son kullanma tarihi dolmadan önce ilaçları elden çıkarmaya çalışan Sağlık Bakanlığı, bu yığılmaya çözüm buldu. İlaçların bir kısmı deprem bölgesi Pakistan’a gönderildi. Bakanlık diğer kısmını düşük fiyattan satmaya karar verdi. Bunun için bütün başhekimliklere bir yazı gönderen bakanlık, yaklaşık 3 milyon 750 bin YTL değerindeki ilacı, daha fazla zarar etmemek için maliyetin altında fiyatla satacak.

Türkiye Kızılay Derneği aracılığı ile bugüne kadar Pakistan’a 1 milyon 550 bin YTL değerinde ilaç gönderildi. Bu miktarın sadece 46 bin YTL değerindeki ilaç Kızılay depolarından karşılandı. Geriye kalanı ise başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere çeşitli sağlık kuruluşlarından alındı. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Güler, SSK hastanelerinin devriyle birlikte bakanlığa geçen ve daha çok ayakta tedaviler için kullanılan ilaçları ucuza satacaklarını söyledi. Devirden sonra ilaç fiyatlarının düştüğünü hatırlatan Güler, daha fazla zarar etmemek için böyle bir karar aldıklarını belirterek ilaçların son kullanma tarihi dolmadan maliyetinin altında bir fiyatla satacaklarını ifade etti.

Maliye Bakanlığı’ndan görüş sorduklarını kaydeden Güler, “SSK’lar bize devredilirken stoklanan ilaçlar bugünkü fiyattan daha pahalıydı. Kamunun daha fazla zarar etmemesi için bugünkü fiyattan satılması gerekir diye bakanlığa bir yazı yazdık. Maliye uygun gördü. Bütün hastanelere bir yazı yazarak stoklanan ilaçların ihale ile bugünkü piyasa fiyatları ile satılması için talimat verdik.” dedi. SSK başta olmak üzere çeşitli kamu kurumlarına ait hastaneler ve sağlık birimlerinin 18 Şubat 2005’te Sağlık Bakanlığı’na devriyle stoklardaki ilaçlar ortada kalmıştı. SSK hastanelerinin içindeki eczaneler kapatılınca pek çok hastanede koliler dolusu ilaç depolara kaldırıldı. Bakanlık trilyonlarca liralık ilacın çöpe gitmemesi için ilaç üreticileri ve ecza depolarıyla anlaşarak son kullanma tarihi yaklaşan ya da dolan ilaçlarını ücret almadan yenileriyle değiştirdi.