Eldeki bilgiler saldırının canlı bomba olduğu yönünde

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Güvenlik Daire Başkanı İsmail Çalışkan, Van'daki saldırı olayının ilk değerlendirmelere göre canlı bomba tarafından yapıldığını ve şahsın kimliği ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Çalışkan, terör örgütlerinin eylemlerine devam etmekte olduğunu emniyet güçlerinin de geçen hafta 46 operasyon yaptığını ve terör örgütü ile ilgili irtibatlı şahısları adalete teslim ettiğini belirtti.

Batman’da 4 polisin şehit edilmesi ve Van’daki bombalı olayla ilgili olarak emniyet güçlerinin gerekli çalışmaları yaptığını söyleyen Çalışkan, emniyet güçlerinin bu olayı çözeceklerini ve adalete teslim edeceklerini belirttiklerini ifade etti. Çalışkan, “Buna inanıyorum. Failleri adalete teslim edilecektir.” dedi.

Çalışkan, Van’daki saldırı olayı ile ilgili ilk değerlendirmelere göre saldırının canlı bomba tarafından yapıldığını ve şahsın kimliği ile ilgili çalışmaların devam etmekte olduğunu ifade etti. Çalışkan, “Failleri ile ilgili ipuçları var. Değerlendirilmelerden sonra adliyeye gönderilecektir.” diye konuştu.

Van’da 2 tane canlı bombanın daha olduğuna dair haberler ve fotoğrafları hakkında konuşan Çalışkan, terör örgütleri ile ilgili istihbari bilgiler bulunduğunu ve sadece Van’da değil ülkenin her tarafında bu bilgilerin bulunduğunu açıkladı.

Çalışkan, bu tür bilgilerin bütün güvenlik birimlerinde olduğunu ve paylaşıldığını, bilgilerin operasyona dönüştürüldüğünü ve şahıslar yakalandığını ifade etti.

Bir basın mensubunun geçen yıl uzaktan kumandalı saldırılar gerçekleştiren PKK terör örgütünün strateji mi değiştirdiği yolundaki sorusu üzerine Çalışkan, terör örgütlerinin kendilerine has taktikler izlemekte olduğunu ve istihbarata ağırlık vererek önlemeye çalıştılarını söyledi. Çalışkan, emniyet güçlerinin başarısı takdirle izlenmekte olduğunu ve bugüne kadar örgüte büyük zararlar verildiğini ve belinin kırıldığını dile getirdi.

Çalışkan, “Alacağımız önlemlerle önüne geçeceğiz.” dedi. Nevruz’la birlikte olayların artacağı yönünde terör uzmanlarının yorumları ile ilgili olarak konuşan Çalışkan, gelen istihbaratları değerlendirdiklerini ve önlemleri aldıklarını kaydetti.

Bursa’da ve Ankara’da yapılan operasyonlarda polis ve rütbeli askerlerin organize suç örgütü mensubu olarak yakalanması konusundaki soruları cevaplandıran Çalışkan, suçların şahsi olduğunu ve suçları kurumlarla bağdaştırmanın mümkün olmadığını söyledi.

Çalışkan, “Suçlar şahsidir ve kurumlarla bağlamak çok doğru değil. Her meslek grubundan elemanlara mensuplara rastlamaktayız.” şeklinde konuştu.

Batman’da 4 polisin cenaze törenine Ankara’dan yetkililerin katılmadığı ve polis araçlarının üzerine bayrak takılarak protesto edilmesi olayı değerlendiren Çalışkan, “Şehit ailelerinin cenazesi Diyarbakır’dan Batman’a getirilirken şehit ailelerimiz ve vatandaşlarımız cenazeyi bayraklarla karşılamışlardır. Bu gayet normaldir. Şehide bir saygıdır.” dedi.

Çalışkan, Bakan Aksu’nun da bugün bu olaylarla ilgili ziyaretlerde bulunacağını kaydetti.

Çalışkan, Van’daki saldırıda hedefin kim olduğu konusunda kesin bir şey ve bir bilgi olmadığını ve bütün ihtimallerin değerlendirildiğini dile getirdi.

Bombalı saldırının Van’da gerçekleştirilmesinin özel bir nedeni olup olmadığı konusundaki soruya karşılık Çalışkan, özel bir nedeni olduğunu düşünmediğini ve terör örgütlerinin kendine göre hedefler belirleyip oralarda eylem yapmayı düşündüğünü söyledi.

Çalışkan, “Van’ın özel olarak seçildiğini düşünmüyorum. Değerlendirmiyorum. Terör örgütü kendine göre bazı eylemler taktikler geliştirmektedir.” dedi.

Çalışkan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ülke genelinde 64 ilde basın açıklması, kapalı yer toplantısı, çelenk koyma, şölen, şenlik ve konser şeklinde gerçekleştirilen toplam 200 eylem ve etkinliğe yaklaşık 32 bin 800 kişinin katıldığını söyledi.

Etkinliklerin genelde sükunet içerisinde geçtiğini ve herhangi bir olayın meydana gelmediğini belirten Çalışkan, ancak Sakarya ilinde 50 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen gösteride 2 kişinin göz altına alındığını ancak serbest bırakıldığın söyledi.

Çalışkan, geçen yıla göre eylemlerde yüzde 50 ve katılımda yüzde 55 azalma olduğunu kaydetti.