Elden ele kitap kampanyası başladı

Trabzon Merkez İlçe ve Köyleri Dayanışma Derneği(Mer-Köy-Der) tarafından organize edilen ve milli eğitim müdürlüğünce desteklenen 'elden ele kitap kampanyası' Meydan Parkı'nda kurulan stantla başladı.

Konuyla ilgili konuşan Mer-Köy-Der Başkanı Aydın Kalaycı, amacının insanlara kitap okuma alışkanlığının arttırılmasını sağlamak olduğunu belirterek, “Toplumların kültür seviyesinin artması için kitap okuma alışkanlığının da artması gerekmektedir.” dedi. Kalaycı, “Bir insanın açlığını nasıl yemek gideriyorsa, zihinsel açlığımızı da kitap okuyarak gidermek zorundayız. Açlık yemekle, bilgisizlik okumakla giderilir. Amacımız bu kampanyayı Türkiye’ye yayarak milyonlarca insanının kitap okumasını sağlamak.” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı ise Türkiye’nin diğer gelişmiş ülkelere oranla kitap okuma alışkanlığının az olduğuna dikkat çekerek, “Bu tür etkinliklerle topluma ve insanlara faydalı olacak bir projenin başlatılması büyük önem taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

Trabzon’da bulunan NT, Ra ve Üçyol kitap kırtasiye gibi iş yerlerinde oluşturulan elden ele kitap stantlarında, herkes beğendiği bir kitabı ücret ödemeden alıp okuduktan sonra başkalarının da okuması için tekrar yerine bırakacak. Trabzon’da belirlenen bu yerlerde insanlar kampanya kapsamında kitaplarını değiştirme imkanı bulabilecek. Ayrıca kişi okuduğu kitabı bir başkasına verip, o da okuduktan sonra diğerine vererek böyle bir kitap okuma döngüsü oluşturularak milyonlarca insana ulaşmak hedefleniyor.

Kampanyaya, İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, Çaykur Genel Müdür Yardımcısı Yunus Kaldırım, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu, Mer-Köy-Der Başkanı Aydın Kalaycı ve dernek üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.