Ele geçirilen 40 bin CD törenle imha edildi

Kağıthane'de, polisin ve zabıtanın gerçekleştirdiği operasyonlarda ele geçirilen 40 bine yakın korsan CD ve kaset, imha edildi.

İbrahim Tatlıses, Sezen Aksu ve birçok sanatçının müzik CD’si ile birlikte vizyondaki sinema filmlerinin korsan CD’leri ortadan kaldırıldı.
Kağıthane Belediyesi, Sadabad Kültür Merkezi’nde törenle 40 bine yakın CD ve müzik kasedinin imhasını gerçekleştirdi. Törene, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Başkanı Ali Rıza Binboğa ile Kağıthane’de yaşayan Pınar Altınok, Şendoğan Şen, Ahmet Güleser, Ece Güleser gibi sanatçılar katıldı.

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, korsan ürünlerin bulunması ve imhası konusunda kararlı olduklarını ve bu çalışmaların devam edeceğini açıkladı. Emeğe ve sanata büyük saygı duyduklarını ve bunu koruma gayreti içerisinde olduklarını söyleyen Kılıç, bu konuya hassasiyetle yaklaştıklarını anlattı. Emeğe ve sanata saygı için her türlü yükümlülüğü yerine getirmeye devam edecekleri mesajını veren Kılıç, korsanın önüne geçileceğini kaydetti.

MESAM Başkanı Ali Rıza Binboğa ise, bu tarz törenlerin korsan ürünlerle mücadele açısından önemli olduğunu söyledi. Son zamanlarda birçok belediye ve kaymakamlıktan “Korsan CD imha töreni” daveti aldıklarını ve bu durumun sevindirici olduğunu ifade eden Binboğa, “Bu korsanın belinin kırılıcağını gösteriyor.” dedi. Korsan ürünleri “yüzkarası” olarak niteleyen Binboğa, vatandaşlara da uyarılarda bulundu. Binboğa, “Hırsızın malını almak onunla özdeş olmak demektir. Hırsızla ortak olmayın.Vatandaşlar korsanı reddetmeli.” diye konuştu.

Kornuşmaların ardından Fazlı Kılıç, Ali Rıza Binboğa ve diğer sanatçılar, CD kırma makinesinin başına geçti. Ellerine aldıkları korsan CD’leri makineye yerleştiren sanatçılar, büyük keyifle CD’lerin kırılmasını sağladı.

Bu arada, “Ben de kırmak istiyorum” diyen Pınar Altınok ida, yapılan işten çok hoşlandığını, “Yuppi!Yaşasın” nidalarıyla gösterdi.

CD kırma makinesi ile imha edilen CD’lerin yanı sıra, kırılması gereken kasetlere sıra geldi. Belediyenin silindir aracına binen MESAM Başkanı Ali Rıza Binboğa, kasetlere doğru sürmeye başladı. Silindir aracı ile kasetlerin üzerinden defalarca geçen Binboğa, kasetlerin kırılmalarından emin olmaya çalıştı. Silindirin üzerinden geçtiği korsan yapım kasetler, kırılarak kullanılamaz hale geldi.