Ele geçirilen korsanın değeri 1 milyar YTL

Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanı İsmail Çalışkan, 10 Kasım 2006 itibariyle ele geçirilen korsan materyal sayısının 10 milyon olduğunu açıkladı.

147 milyon 602 bin 559 adet kapak kartoneti de eklediğinde sözkonusu sayının 157 milyon 640 bine ulaştığına dikkat çeken Çalışkan, “Ele geçirilen bu materyallerin yaklaşık piyasa değerlerinin 1 milyar 267 bin YTL’lik bir değere ulaştığı tahmin edilmektedir” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü ile İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün işbirliği, Türk Patent Enstitüsünün katkılarıyla düzenlenen ‘Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları İhlallerine Karşı Etkin Mücadele Semineri’ Metropolitan Otel’de başladı. Seminerin açılış töreninde konuşan Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanı İsmail Çalışan, teknolojinin gelişimiyle birlikte korsan yayıncılık ve taklit gibi suçların kolaylaştığına dikkat çekti. Çalışkan, “Yasalarımızda suç olarak yerini alan taklit ve korsan yayıncılığın boyutları hakkında kesin bilgilere ulaşabilmek mümkün değilse de bu alandaki ilgili çevrelerin veya uluslararası kuruluşların raporlarında ticari kayıpların milyar dolarla ifade edildiği görülmektedir” dedi.

Korsan yayınlarla daha etkin mücadele ilgili kurum ve kuruluşlarla koordine kurmak, bu konuda uygulamaya yön vermek ve değerlendirmeler yapmak amacıyla 29 Ekim 2003’te Fikir ve Sanat Eserleri Büro Amirliği’nin kurulduğunu hatırlatan Çalışkan, “Bu büronun görev alanına 1 Mart 2006 tarihi itibariyle sınai haklar da alınarak tek bir merkezden her iki görevin yürütülmesi sağlanmıştır” diye konuştu.

Sürdürülen çalışmalarla 2000-2004 yılları arasında ele geçirilen korsan materyal sayısının yaklaşık olarak 2 milyon 900 bin (bandrollü veya bandrolsüz CD/VCD/DVD/kitap/teyp kaseti/video kaset) adet olduğunu söyleyen Çalışkan, şöyle devam etti. “3 Mart 2004 tarihinde güvenlik güçlerine korsan tabir edilen materyallere re’sen müdahale yetkisi verilmesinden sonra; yapılan 9 bin 648 operasyonda 11 bin 719 kişi ilgili makamlara sevk edilmiştir. Bu şahıslarla birlikte ele geçirilen materyal sayısı 10 Kasım 2006 tarihi itibariyle yaklaşık 10 milyon adettir. Bu rakama 147 milyon 600 bin adet kapak kartoneti de eklediğimizde ele geçirilen toplam materyal sayısı yaklaşık 157 milyon 640 bin adet olarak karşımıza çıkmaktadır. Yakalanan bu materyallerin yaklaşık piyasa değerlerinin 1 milyar 267 bin YTL’lik bir değere ulaştığı tahmin edilmektedir.”