Elektrik kesintileri ekonomiye de zarar

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, önceki gün şehrin yarısına elektrik veren trafonun yanması sonucu hayat tamamen durdu.

Elektriksiz kalan İnegöl’de sanayi ve mobilya üretim tesislerin büyük çoğunluğu bir gün süreyle üretime ara verirken, esnaflar ile halk iş yerleri, evleri mum ve lüküs lambaları ile aydınlatmaya çalıştı. Şehrin cadde ve ara sokaklarının karanlık altında kalmasından dolayı trafik felç oldu. Trafik ekipleri ulaşımı güçlükle rahatlatmaya çalıştılar.

İnegöl’de mobilya üretimi yapan Vira Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Temiz, İnegöl’de elektrik hatlarının eskimesinden dolayı elektrik kesintilerinin belirli aralıklarla yıllarca devam ettiğini, yetkililerin sorunu çözmek için acilen girişimde bulunmalarının şart olduğunu vurguladı. İnegöl’ün sanayi ve mobilya üretiminde ülke ekonomisine büyük girdi sağladığına dikkat çeken Temiz, konuşmasına şöyle devam etti: “İnegöl Türkiye’nin mobilya başkenti olan bir şehir. Her yıl ülke ekonomisine 100 bin Dolar gibi bir girdi sağlıyor. Bütün bunları sıraladığımız zaman İnegöl’de bir saat elektriğin kesilmesi büyük bir zarar.”

Dilay Mobilya sahibi Azmettin Gündüz de mobilya ve sanayi şehri olan İngöl’de üretimin temelini elektrik oluşturduğunu vurgulayarak, kazanılan imajın kaybedilmemesi için devlet eliyle eskiyen elektrik hatlarının acilen yenilenmesi gerektiğini belirtti. İnegöl gibi enerji tüketiminin fazla olduğu sanayi şehirlerinde yedeklemenin çok önemli olduğuna değinen Gündüz,

“Sanayi ve mobilya üretiminde İnegöl’ün ülke ekonomisine olan katkısı çok büyük. Ekonomi geliri yüksek olan İnegöl’de enerji nakillerinde problem oluşmaması için yedeklemenin olması gerekiyor. Şu an İnegöl’e elektrik veren 2 ana trafo var. Bunlardan birisi yandığı zaman elektrik problemi oluşmaması için en az yedek bir trafonun bulunması şart” şeklinde konuştu.

Günümüz şartları kıyaslandığında İnegöl’de elektrik kesintisinden bahsedilmesinin doğru olmadığını ifade eden Sinan Ökten isimli esnaf ise elektrikle ilgili arızaların giderilmesi için soruna duyarlı bir şekilde yaklaşmasını istedi. Elektriklerin kesilmesiyle birçok elektronik eşyaların zarar gördüğünü dile getiren Ökten, vatandaş olarak bozulan elektronik eşyaların zararının karşılanması için başvurabilecekleri hiçbir merci bulamadıkları için mağdur duruma düştüklerini söyledi..

Elektrik olmadığı için tedavi göremediğini söyleyen Yılmaz Arı isimli vatandaş ise “Fizik tedavi gördüğüm için hastaneye gittim elektrik olmadığı için tedavi olamadan geldim. Mesudiye Mahallesi’nde oturuyorum. En az hafta bir kez mahallemizde elektrik kesintisi oluyor. Mobilya ve sanayi şehri İnegöl’de bu şekilde bir sorundan bahsetmek düşündürücü. Yetkililerden bu soruna bir an önce çözüm bulmalarını istiyoruz ” dedi.

İnegöl’de yayın yapan Yenice TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Özdemir, elektrik hatlarının eskimesinden dolayı her gün farklı elektrik arızaları duyduklarını ifade etti. Özdemir, “Geçtiğimiz gün çarşıda elektrik direğinden kopan kablo yoldan geçen insanların hemen yanına düşmüş. Son olarak hemen yanımızda bulunan ana trafolardan birisi patladı ve ilçenin yarısına 25 saat süreyle elektrik verilmedi. Elektrik olmadığından dolayı herkes mağdur olduğu gibi biz de zor durumda kaldık ve bu süre içerisinde yayın yapamadık” diye konuştu.

UEDAŞ yetkilileri ise konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınarak, ana trafolardan birisinin yanmasından dolayı bir günlük süreyle ilçenin bir kısmına elektrik veremediklerini söyledi. Söz konusu arızanın giderildiğini bildiren yetkililer, İnegöl’de elektrik hatlarını yer altına alma çalışmalarının ise halen devam ettiğini kaydetti.