Elektrik zammı hala kesinlik kazanmadı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, elektrik fiyatına zam yapılması konusunda net açıklamalar vermekten kaçındı.

Türkiye-Moldova Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı protokolü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Moldova Spor ve Eğitim Bakanı Viktor Tsvirkun tarafından Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda imzalandı.

İmza töreni sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Güler, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Botaş’a olan borcunun kendilerinden önceki dönemden kalan borçları olduğunu, bunun dışındaki ödemelerin de EGO tarafından yaptığını söyledi.

Botaş’ın EGO’dan alacağından 5,5 milyon YTL’lik kısmının mahkeme kararı sonucunda dün ödendiğini ifade eden Güler, mevcut borç içinde Maliye Bakanı Unakıtan’ın, Belediye Başakanı Gökçek ile biraraya gelerek, borcun ödenmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını hatırlattı. Güler, Gökçek’in Botaş’ın alacaklarına karşı kendilerine gayri menkul dahil çeşitli öneriler sunduğunu da söyledi. Büyükşehir belediyesinin EGO’dan dogalgazı şirket hesap ayrıştıracağını bunun içinde belediyenin bir hafta içerisinde kanun taslağı hazırlayacağını anlatan Güler, bundan sonra ayrıntıların Botaş ile EGO arasında yürütüleceğini belirtti.

Botaş’ın borcundan daha fazla alacağının olduğunu vurgulayan Güler, enerji KİT’lerinin zarar etmediğini, bu kuruluşların Hazine’ye yük olmadan çalıştıklarını ifade etti. Güler, EÜAŞ’ın yerli kaynak kullanım oranını yüzde 57’den yüzde 87’ye çıkaardığına dikkat çekerek, bununda Mavi Akım’daki ’al yada öde’ deki 40 milyar metreküpü sildirmek ve tek fiyata geçmekle olduğunu dile getirdi.

Elektrik fiyatına zam yapılması konusunda net açıklamalar vermekten kaçınan Güler, “Elektrik zam konusu sanki ’kusura bakmayın’ havasına sokuluyor. Biz 4 senedir iftiharla cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir şekilde elektriğe zam yapmadık. “sürekli zam zam” deniliyor. Sanki biz sürekli zam yapıyoruzda bunu müdafaa ediyoruz durumuna getiriliyor. Yaptığımız çalışmalarda ekonominin gereği neyse işletmecilerimiz ve iktisatçılarımız bu verileri inceliyorlar…Biz bütün parametreleri inceliyoruz. Bu konuda tek başımıza karar vermiyoruz. Ekonomiyi direk ilgilendirdiği için Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, zaman zaman da Devlet Bakanı Abdüllatif Şener ile görüşerek bu toplantıyı yapıyoruz. Sayın Başbakanımıza da bunu arz ediyoruz. Bu toplantıyı daha yapmadık” diye konuştu. Yapılacak artış için “Bunun adı zam olmayabilir” diyen Güler, “Bu fiyat ayarlaması şeklinde olur. Çünkü biz elektrikte indirim yaptık zaten. Zam olabilmesi için bu indirimin üzerine ilave artması lazım” şeklinde konuştu. Güler, elektrikte şimdiye kadar sanayiye yönelik yüzde 6,5 indirim yaptıklarını da hatırlattı.