Elektrikli Bisiklet kullanıcılarına ‘A1 Sürücü Belgesi’ zorunluluğu getirildi

Kullanıcı sayısı her geçen gün arttığı için bilinçsiz ve yetersiz sürücülerin trafikte risk oluşturmasına neden olan Elektrikli Bisikletler, motosiklet sınıfına girdi.

Kullanıcı sayısı her geçen gün arttığı için bilinçsiz ve yetersiz sürücülerin trafikte risk oluşturmasına neden olan Elektrikli Bisikletler, motosiklet sınıfına girdi. Ehliyet sınıfına giren elektrikli bisiklet sürücülerinde ‘A1 Sürücü Belgesi’ ve kask kullanımı şartı aranıyor.
Son yıllarda motosiklet ve kask uygulamalarının artmasıyla birlikte trafikte artış gösteren elektrikli bisikletlere sürücü belgesi isteniyor. Temel trafik kuralları konusunda bilinçsiz 18 yaş altındaki bireylerin trafiğe çıkmasına vesile olan elektrikli bisikletler için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı temsilcileri Emniyet Genel Müdürlüğü’nde toplandı. Toplantı neticesinde; gücü 0.25 kw’dan ve hızı ise 25 km/saat’ten az olan elektrikli bisikletlerin, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde tanımlanan motorlu bisiklet sınıfına alındığı kararlaştırıldı.
Yapılan tüm düzenleme ve uygulamaların, yol kullanıcılarının trafik kazalarında can ve mal güvenliği korumak amacı taşıdığı söyleyen Adıyaman Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Nadir Telli, özellikle anne ve babalardan küçük yaştaki çocuklarına bu araçları kullandırmamalarını istedi. Telli ayrıca, ehliyetsiz sürücüleri bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

A2 SÜRÜCÜ BELGESİ SAHİPLERİNDEN A1 BELGESİ ŞARTI ARANMIYOR
A2 sürücü belgesi sahiplerinden A1 sürücü belgesi şartı aranmayacağını dile getiren Trafik Denetleme Şube Müdür Nadir Telli, “Elektrikli Bisiklet Sürücüleri’nin en kısa süre içerisinde, en az ‘A1 sınıfı sürücü belgesi’ alması gerekiyor. Ancak, ‘A2 Sınıfı Sürücü Belgesi’ bulunanların da bu araçları kullanabileceklerdir. Bu araçlar, Motorlu Bisiklet olarak kabul edildiğinden kendi güvenliği için sürücülerin kask kullanması zorunluluğu bulunmaktadır. Söz konusu araçlara ‘Karayolu Uygunluk Belgesi’ düzenlenemeyeceğinden bu aşamada tescil edilmesi imkanı bulunmamaktadır. Tescil işlemleri için AB uygulamaları da dikkate alınarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca çalışma yapılmasının uygun olacağı kararlaştırılmıştır. Bu nedenle tüm sürücülerin araç sahiplik belgesini yanında bulundurması ve ibraz etmesi gerekmektedir. Aksi halde bu araçlar trafikten men edilmesi gerekecektir.” diye konuştu.