Elektrikte ihale süreci devam ediyor

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, elektrik ve dağıtım özelleştirmeleri sürecinin devam ettiğini, altyapı çalışmaları biter bitmez hemen ihaleye çıkılacağını söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, elektrik ve dağıtım özelleştirmelerinin “seçim sonrasına kaldığı” yolundaki iddiaların sadece bir tahmin olduğunu ifade ederken, özelleştirme sürecinin devam ettiğini ve altyapı çalışmaları biter bitmez hemen ihaleye çıkılacağını bildirdi.

Kemal Unakıtan Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelişinde gazetecilerin, elektrik ve dağıtım özelleştirmelerinin iptaline ilişkin sorularını yanıtladı. Bunun iptalden daha ziyade erteleme olduğunu vurgulayan Unakıtan, özelleştirmelerin alt yapı tamamlanır tamamlanmaz devam edeceğini bildirdi. “Özelleştirme süreci devam ediyor. Özelleştirme sürecinde hiçbir değişiklik yok” diyen Unakıtan hükümetin özelleştirme iradesinde de herhangi bir değişikliğin söz konusu olmadığına işaret etti.

Bunun sadeci üç bölge için de geçerli olmadığını, altyapı çalışmaları hangi bölgede tamamlanırsa ihaleye çıkılacağını belirten Unakıtan, teknik yönden önlerini görecek noktaya geldiklerinde bu özelleştirmeler için tarih verebileceklerini söyledi.

Unakıtan, özelleştirmelerinin “seçim sonrasına kaldığı” yolundaki iddiaların ise sadece bir tahmin olduğunu kaydetti.

Unakıtan, geçen sene özelleştirme fonundan Tedaş için kaynak aktarıldığının anımsatılması üzerine, “Kaynağı bütçeden olur başka bir yerden olur. Asıl olan gerilim hatlarının yeraltına alınması ve yatırımların tamamlanmasıdır” dedi.