Elektronik cihazlar bebekleri kanser ediyor

Sağlık Bakanlığı’ nın hazırladığı ” Kanser Raporu”’unda elektronik cihazların küçük çocuklarda kansere neden olabileceği belirtildi.

Raporda, dünyada önümüzdeki 50 yılda yüzde 300’ün üzerinde kanser artışının öngörüldüğünü belirtiliyor. Kansere en büyük sebebin sigara olduğunun belitildiği raporda, Türkiye’de önümüzdeki 35 yılda sigaraya bağlı nedenlerden ölen kişi sayısının her yıl yaklaşık 1 milyon 500 bine ulaşılacağının tahmin edildiği kaydedildi.

Raporda ayrıca, çağın en önemli sorunlarından birinin elektromanyetik kirlenme olduğuna işaret ediliyor. Özellikle erken bebeklik döneminde ve çocuklar üzerinde başta diğer elektronik cihazlar olmak üzere cep telefonunun kansere neden olabileceği vurgulandı. Bu nedenlede, elektronik cihaz ve cep telefonlarını çocuklardan uzak tutulması istendi.

Bursa Şevket Yılmaz Hastanesi Başhekimi Operatör Doktor Osman Naci Çelik, kanserden korunmanın en etkili yolunun sigarayı terketmek, sağlıklı beslenmek, elektronik cihazlara dikkat etmek olduğu dile getirdi.

Yağlı yiyecek ve gazlı içecekten uzak durulması, sebze, meyve ve süt tüketiminin arttırılması gerektiğini ifade eden Operatör Dr. Çelik, ayrıca, kızartmadan uzak durulmasını mangal gibi ateşte pişirme yöntemlerinin tercih edilmemesinin önemine değindi.

Dr. Çelik, özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatler olan 10.00-16.00 saatleri arasında ultraviyole ışınlarından korunmanın önemine de dikkat çekti.Ayrıntılı bilgi ve güncel sağlık haberleri: www.kanserken.com