Eleman Kayak Tesisi hizmete açıldı

Bitlis Valiliği Eleman Kayak Tesisleri hizmete açıldı.

Eleman Kayak Tesisleri’nin açılışında konuşan Vali M. Asım Hacımustafaoğlu, Bitlis’te kış turizmini yaygınlaştıracaklarını belirterek, ”Tesislerimizde yüzlerce çocuğumuz, gencimiz ve yetişkinimiz kayak yapma imkanı bulacak. Önümüzdeki yılda buraya bir kar ezme makinesi aldığımız zaman, nisan ayının ortalarına kadar kayak yapma imkanına sahip olacağız. Kayak tesislerimiz çok geniş pistlere sahip.” diye konuştu.

Tesisin aşağı kısmında bulunan tarihi Eleman Hanı’nın 2006 yılında restorasyon projesi ihalesinin yapıldığını kaydeden Hacımustafaoğlu, ”Hanın restorasyon projesi mart ayında teslim edilecek. Önümüzdeki aylarda 7 milyon YTL ödenekle, konaklama tesisi olarak ihale edilecek. Birkaç yıl sonra hizmete girdiğinde, spor ve turizm açısından bu bölgede de kayağın daha da yaygınlaşacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en büyük kayak tesisinin Nemrut Dağı eteklerinde yapılacağını hatırlatan Hacımustafaoğlu, bundan 5 yıl sonra yapılacak olan Dünya Kış Olimpiyatları’na, Erzurum’la birlikte rahatlıkla talip olacaklarını ve Dünya Kayak Şampiyonası’na ev sahipliği yapma imkanını bulabileceklerini ifade etti.

Hacımustafaoğlu, açılışı yapılan bayblift tesisinin uzunluğunun yaklaşık 1 kilometre olduğunu ve tesise 75 bin YTL harcandığını sözlerine ekledi.

Tesisin açılışına İl Emniyet Müdürü M. Salih Kesmez, İl Jandarma Alay Komutanı Zafer Cengiz, Vali yardımcıları ve kurum amirleri katıldı.