Elitaş: İçtüzükte 30 madde değişecek

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, İçtüzük ile ilgili açıklama yaptı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Anayasa'ya uyum için İçtüzüğün 25 maddesinde değişiklik yapılması gerektiğini vurgualadı. Değişiklik yapılacak 30 madde ile Meclis'in etkin ve verimli çalışmasının sağlanacağı öğrenildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, içtüzük değişikliği konusunda açıklama yaptı. TBMM İçtüzüğü'nün 1973 yılında yürürlüğe girdiğini anımsatan Elitaş, o tarihten bugüne kadar içtüzükte sürekli değişiklikler yapıldığına  dikkati çekti. Elitaş, Meclisin etkin ve verimli bir şekilde çalışmasına imkan  vermemesi nedeniyle, sürekli olarak içtüzükten şikayet edildiğini belirtti. Elitaş, bazı TBMM Başkanlarının içtüzüğün yeniden yapılması konusunda  girişimlerde bulunduklarını, en son, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığında,  bütün siyasi partilerden eşit sayıda 2'şer milletvekilinin katılımıyla yapılan  toplantılarda 8,5 aylık içtüzük çalışması yapıldığını hatırlattı.

Bu çalışmada birinci etapta 21 maddenin muallakta kaldığını, grup  başkanvekillerinin katıldığı ikinci etapta ise 6 madde konusunda ihtilaf ortaya  çıktığını ifade eden Elitaş, "6 madde ile ilgili anlaşma noktasına gelindiği  zaman ise maalesef seçim tarihi gerçekleşti ve Anamuhalefet Partisi'nin her zaman  olduğu gibi sözünden dönmesiyle içtüzük görüşmeleri askıya alındı." dedi.  Mustafa Elitaş, 16 Nisan tarihindeki Anayasa değişikliği ile birlikte,  Anayasa'ya uyum için İçtüzüğün yaklaşık 25 maddesinde değişiklik yapılması  gerektiğini dile getirdi.

  İŞLEMLERİN BÜYÜK KISMI İÇTÜZÜĞE AYKIRI

Önceden de 6 ihtilaflı madde bulunduğuna dikkati çeken Elitaş, şöyle  konuştu: "Toplamda yaklaşık 30 maddelik bir İçtüzük değişikliği yaparak hem  Meclisin etkin ve verimli çalışmasını sağlamış oluruz hem de Anayasa  değişikliğine uyumlu içtüzüğü hayata geçirmiş oluruz. Yapılan işlemlerin büyük  bir kısmı içtüzüğe aykırı. Meclis Başkanvekilleri artık anladıkları ve  istedikleri gibi Meclisi idare etme durumu ile karşı karşıyalar. Yani hukuksuz  bir yönetimle karşı karşıyayız. Bunun için içtüzüğün bir an önce değiştirilmesi  gerekiyor. 6 madde ile birlikte, Anayasa'ya uyum için gerekli, teknik konuları  içeren 25 madde üzerinde anlaşıp, 2017 tarihli yeni bir İçtüzüğü Meclis'e  kazandırmak istiyoruz. Bu, bizim 26. Dönem olarak başarımız olacaktır."

  Mustafa Elitaş, "AK Parti İçtüzük değişiklik teklifini tek başına mı  verecek yoksa MHP ile birlikte mi sunacak?" sorusuna, "HDP ile CHP mükemmel bir  anlaşma içerisindeler. Kim kimin vagonu, lokomotifi o belli değil ama görünen o  ki CHP çoğunlukla HDP'nin vagonu gibi, lokomotif HDP; HDP'nin çektiği yolda  ilerleme anlayışı gösteriyor. Birlikte hareket ediyorlar, Genel Kurulda sayıda  eksiklik varsa birbirlerini tamamlıyorlar. Fikirleri ve anlayışları birbirini  tutan iki partinin böyle bir uzlaşı içerisinde bulunması, normal karşılanması  gereken bir durum." yanıtını verdi.

'İÇTÜZÜĞÜ MHP İLE YAPARIZ'

"16 Nisan'da halk tarafından kabul edilen Anayasa'yı nasıl ki MHP ile  birlikte inşa ettiysek, bu Anayasa'ya uygun İçtüzüğü de birlikte inşa etmemiz  gerekir." diyen Elitaş, önceki İçtüzük komisyonunda MHP ile genel manada  ittifaklarının olduğunu söyledi. Elitaş, "MHP ile nasıl Anayasa değişikliğini gerçekleştirerek  Türkiye'nin aydınlık yarınlara gidişini birlikte yaptıysak, İçtüzüğü de birlikte  yaparız diye umuyorum." dedi. TBMM Genel Kurulunun 23 Haziran Cuma gününe kadar aralıksız çalışma  kararı alındığını belirten Elitaş, görüşmeleri devam eden sanayi ve üretimin  desteklenmesine ilişkin tasarı, yargıda anayasa değişikliğine uyum tasarısı ile  Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurulmasına ilişkin tasarının Meclis  tatile girmeden yasalaşacağını bildirdi.

TRT

ÇALIŞMA BİTİNCE TATİLE GİRER

AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş, bu tasarıların 23 Haziran tarihine  kadar yasalaşmaması durumunda, Genel Kurulun 4 Temmuz'dan itibaren çalışmalarına  devam edebileceğini belirterek, "Meclis, hem bu tasarılar hem de İçtüzük  değişikliği için toplanır, çalışmaları bitirdikten sonra tatile girer." ifadesini  kullandı. Elitaş, Meclis'in Temmuz ayında çalışması durumunda ilgili kanuna  göre, RTÜK'e üyelik seçiminin de yapılacağını vurguladı.  "İçtüzüğün görüşülmesi için öngördüğünüz bir süre var mı?" sorusuna,  Elitaş, "Yaklaşık 25 madde Anayasa'ya uyum maddeleri, teknik maddeler olacağı  için uzun sürmez diye düşünüyorum." karşılığını verdi.

İçtüzük değişiklik teklifinin TBMM Başkanlığına sunulmasının ardından  öncelikle Anayasa Komisyonunda görüşüleceğini anımsatan Elitaş, şunları kaydetti: "Komisyon raporunu sunduktan sonra, TBMM Genel Kurulunda grup  önerisiyle teklifi gündemin ön sırasına alacağız ve teklifi ele alacağız. TBMM  İçtüzüğüne göre, İçtüzük değişiklik teklifini iki bölüm halinde, temel yasa  olarak görüşeceğiz. Teklifin tümü ve bölümler üzerinde konuşma yapılacak,  maddeler üzerinde yapılmayacak; sadece madde üzerinde önerge verilirse onun  üzerinde konuşma yapılacak. Bu yüzden uzun sürmez diye tahmin ediyorum. CHP, Genel Kuruldaki görüşmelerde maddeler üzerinde önerge vererek,  medeni bir şekilde eleştirilerini dile getirirse saatte 3 madde çıkarabiliriz.  Teklif 30 madde olursa, 10 saatte teklifi çıkarırız. Ancak milletvekillerini  ısırmak ve onlara yumruk atmak gibi insani olmayan davranışlar yaparlarsa, birkaç  gün engellenir ama hoş olmayan görüntüler de ortaya çıkmış olur. CHP, konuyla  ilgili hassasiyetlerini, hissiyatlarını dile getirir, biz de ilgiyle dinleriz, o  çerçevede de özgür irademizle oyumuzu kullanır ve İçtüzük'le ilgili kanaatimizi  oluşturmuş oluruz. Ama Genel Kurulda, ısırmak ve yumruk atmak gibi insani olmayan  davranışlar hoş görülmez, kimse de buna müsaade etmez."

TÜRKİYE