Elktrik akımı bulunan suya basan çocukların ölümüne ilişkin dava

Kâğıthane'de, bir spor kulübü tesislerinde yapılan zemin tadilatı nedeniyle elektrik akımı biriken yerdeki suya basan 4 kişinin ölümünde ihmali olduğu iddiasıyla, iki şantiye yetkilisinin 10 yıla kadar hapsi istendi.

Savcı mütalasında, 17 Ağustos 2002 tarihinde düzenlenen Yıldızlar Futbol Turnuvası kapsamında Abide-i Hürriyet Spor Kulübü ile Gültepe Spor Kulübü’nün karşı karşıya geldiklerini hatırlattı. Savcı, aşırı yağmur nedeniyle 10 dakika erken bitirilen maçtan sonra Abide-i Hürriyet Spor Kulübü’nün futbolcuları Caner Batıgün (13), Orçun Türkyılmaz (14) ve Ufuk Değirmenci’nin (13) yerde biriken suya bastıklarında elektrik akımına kapılarak öldüklerini ifade etti. Mütalada, Oğlunu izlemek için maça gelen Mustafa Eryılmaz’ın (45) da yardım etmek isterken akıma kapılarak hayatını kaybettiği belirtildi. Savcı, olayın geçmişiyle soruşturma ve duruşmanın geçmişine ilişkin bilgi verdi. Buna göre, aynı olayda dört futbolcu daha yaralandı. Olaydan sonra tesisin elektrik işlerini yapan Hisar Elektrik firmasının sahibi Sami Çavuş, kaynakçı Mustafa Aylıdere ve şantiye yetkilisi Süleyman Sarı hakkında, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak” suçundan dava açıldı.

Kağıthane Günyamaç Spor Kulübü Tesisleri’nde 4 kişinin elektrik akımına kapılarak ölmesiyle ilgili olarak İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Cumhuriyet Savcısı mütlaa verdi. Savcı, spor tesisinin elektrik işlerini yapan Hisar Elektrik’in sahibi Sami Çavuş, kayanakçı Mustafa Aylıdere ve şantiye yetkilisi Süleyman Sarı hakkında olayla ilgili olarak kamu davası açıldığını hatırlattı. Bilirkişi incelemesinde BEDAŞ Çağlayan İşletme Müdürü Sedat Olgunsuy’un ve Spor Kulübü Başkanı İsmail Gündoğan’ın kusur oranının tespit edildiğini söyleyen savcı, bu şahısların olayda sorumluluklarının bulunmadığını kaydetti.

Hisar Elektrik firmasının yetkili ve sorumlusunun sanıklardan Sami Çavuş olduğu belirten savcı, bu yerde şantiye görevlisi sanık Süleyman Sarı ve şirketin kaynak işleriyle ilgililenen Mustafa Aylıdere’nin gerekli inşaat ve tamir işlerini yaptıklarını belirtti. Sarı ve Aylıdere’nin yaptıkları kaynak işlerinde mesleki bilgi ve gereksinime uygun elektrik almadıkları, parçalı kablo kullandıkları, bu nedenle bahse konu ölümlerin ve yaralanmaların meydana geldiği ifade edildi.

Savcı, 4 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayda Sarı ve Aylıdere’nin tam kusurlu, diğer sanık Sami Çavuş’un ise kusursuz olduğunu söyledi. Eski TCK’nun sanıkların lehine olduğunu ifade den savcı, Aylıdere ve Sarı’nın ‘tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak’ suçundan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmalarına talep etti. Sami Çavuş’un ise beraatine karar verilmesini istedi. Dava, sanıkların mütalaya karşı savunmalarını hazırlamaları için ertelendi.